Włochy: prace nad ustawą o testamencie biologicznym

/Włochy: prace nad ustawą o testamencie biologicznym

Włochy: prace nad ustawą o testamencie biologicznym

20 kwietnia włoska Izba Deputowanych przyjęła tekst ustawy o testamencie biologicznym. Za ustawą opowiedziało się 326 deputowanych, zaś przeciw było 37. Nowe prawo pozwala każdej pełnoletniej osobie spisać lub nagrać na wideo swoją wolę dotyczącą kwestii medycznych związanych z końcem życia. Wskazówki te będą mogły zostać zmienione lub odwołane przez daną osobę w dowolnym momencie.

 

Zgodnie z tekstem ustawy każdy pacjent w fazie terminalnej będzie mógł „odmówić wszelkiego leczenia”, jak również zdecydować się na „głęboką i ciągłą sedację powodującą zmiany w świadomości aż do momentu zgonu”. Ustawa obliguje również lekarza do „poszanowania woli pacjenta” i zwalnia go „z wszelkiej odpowiedzialności karnej”. Może on odmówić „odłączenia maszyny podtrzymującej życie”, jednak w takim przypadku będzie musiał wezwać innego lekarza, który zrealizuje zalecenia wyrażone przez osobę umierającą.

 

Osoby dotknięte poważnymi i nieuleczalnymi chorobami, u których prognoza życia jest krótka, będą mogły odmówić wyrażenia zgody na zabieg tracheotomii lub podłączenie do respiratora, a także zrezygnować ze sztucznego odżywania i nawadniania.

 

W przypadku pacjenta niezdolnego do wyrażenia swojej woli lub niepełnoletniego, „opiekun prawny lub najbliższa rodzina” podejmie decyzję za niego.

 

Aby ustawa weszła w życie, musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat. Data głosowania senatorów nie jest jeszcze znana.

 

Źródło: www.genethique.org oraz www.repubblica.it

By | 2017-04-28T09:51:40+02:00 czwartek, 27 kwietnia 2017|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail