Włochy: szpitale poszukują lekarzy do przeprowadzania aborcji

by

Jeden z rzymskich szpitali, San Camillo-Forlanini, rozstrzygnął kilka dni temu konkurs o pracę dla ginekologów, skierowany wyłącznie do tych lekarzy, którzy nie sprzeciwiają się przeprowadzaniu aborcji. Dwaj zatrudnieni lekarze nie będą mieli prawa skorzystać ze sprzeciwu sumienia, gdyż ich głównym obowiązkiem będzie właśnie wykonywanie aborcji. Jak wyjaśnia dyrektor szpitala Fabrizio d’Aba, „jeśli lekarze skorzystaliby z prawa do sprzeciwu sumienia, ryzykowaliby zwolnieniem, gdyż nie zrealizowaliby głównego zadania, dla którego zostali zatrudnieni”.

 

Decyzja szpitala wzbudziła liczne kontrowersje, jako że prawo do sprzeciwu sumienia jest podstawowym prawem należnym osobie i rezygnacja z niego nie powinna stanowić warunku przystąpienia do konkursów publicznych. Nie można dyskryminować osób ze względu na to, że chcą skorzystać z należnego im prawa.

 

Carmine Arice z Konferencji Episkopatu Włoch stwierdził, że takie działanie szpitala stanowi „wypaczenie ustawy 194 «o dobrowolnym przerywaniu ciąży», której celem nie było zachęcanie do aborcji, ale zapobieganie jej”. Kardynał Camillo Ruini wyraził ubolewanie z powodu wystąpienia kolejnej sytuacji, w której ujawnia się tendencja do kwestionowania sprzeciwu sumienia i utrudniania korzystania z niego. Tymczasem włoska minister zdrowia Beatrice Lorenzin podkreśliła zdecydowanie, że ustawa 194 nie przewidywała takiego rodzaju selekcji, jaka ma miejsce w szpitalu San Camillo-Forlanini.

 

Nicola Zingaretti, burmistrz regionu Lazio, na terenie którego znajduje się wspomniany szpital, stwierdził z kolei, że „taka forma konkursu nie wyklucza lekarzy, którzy odmawiają wykonywania aborcji, a jedynie w jasny sposób przedstawia obowiązki, które lekarz będzie musiał realizować w przypadku zatrudnienia i które będą stanowiły część jego umowy o pracę”.

 

Wiele włoskich regionów z uwagą śledzi przebieg tej sprawy, gdyż w całym kraju około 70% lekarzy odmawia przeprowadzania aborcji, powołując się na przysługujące im prawo do sprzeciwu sumienia.

 

Katarzyna Wójcik na podstawie www.genethique.org

You may also like

Facebook