Aby dziecko prawidłowo rozwijało się w łonie matki musi mieć zapewnione sprzyjające warunki. Ważne jest środowisko akustyczne, w którym maleństwo się znajduje. Przez powłoki brzuszne mamy odbiera dźwięki, szczególnie o niskim natężeniu. Jakie melodie dziecko przyjmuje z radością?
– Dzięki temu dziecko jest w stanie kodować i zapamiętywać utwory, które w ostatnim trymestrze ciąży są w otoczeniu matki. Nieprawdą jest, że dzieci przychodzą na świat jako „tabula rasa” (łac. czysta tablica). Mają już zapisane doświadczenia z ostatnich miesięcy życia prenatalnego. Muzyka ma wartość stymulującą, dającą poczucie bezpieczeństwa – podkreśliła podczas audycji Anna Nogaj, dr psychologii muzyki.
Nienarodzone dziecko z przyjemnością odbiera – co widać podczas badań USG – dźwięki m.in. z wiolonczeli. Ten instrument uspokaja je. Pozytywnie reaguje także na muzykę klasyczną. Goście audycji polecają rodzicom następujące utwory:
- J. Brahms – V Taniec węgierski
- E. Grieg – W grocie króla gór z suity Peer Gynt oraz
- E. Grieg – Poranek z tej samej suity
- A. Dworak – Humoreska
- J. S. Bach – Badinerie
- L. Delibes – Duet kwiatów z opery Lakme
- C. Saint-Saens – Łabędź z suity Karnawał zwierząt
- P. Czajkowski – Walc kwiatów z suity baletowej Dziadek do orzechów
- Vivaldi – Pory roku
- W.A. Mozarta – Marsz turecki
- G. Bizet – Habanera
Ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka ma głos mamy.
– Śpiewajcie swoim dzieciom bez względu na to, jaki macie głos. Ważne, aby się nie obawiać. Głos matki jest przez dziecko odbierany o 8 decybeli bardziej niż wszystkie inne głosy. Nie bójmy się mówić do brzucha. Dziecko już po narodzeniu słysząc głos mamy i taty będzie czuło się bezpiecznie – dodaje Anna Nogaj.
„Audycja dla Małżonków i Rodziców” prowadzona jest w Radiu Maryja w każdy wtorek od godz. 21.30. [więcej]