Wpływ „terapii nadzieją” na samopoczucie psychiczne kobiet po aborcji

by FUNDACJA JZN
Grupa naukowców przeprowadziła badanie, w którym podjęła się oceny „terapii nadzieją” na psychiczne samopoczucie i jakość życia kobiet z doświadczeniem aborcji. 

Według autorów badania „zdrowy poród odgrywa istotną rolę w rozwoju osobowości człowieka, ale niezdrowy poród i aborcja mogą zwiększać ryzyko szeregu zaburzeń psychicznych i szkód psychicznych, w tym obniżonego samopoczucia i jakości życia”. Według nich odpowiednie interwencje psychologiczne mogą zredukować te problemy, dlatego też przeprowadzone badanie miało na celu ocenę wpływu poradnictwa i terapii, w której szczególną rolę odgrywa aspekt nadziei, na stan psychiczny kobiet z doświadczeniem aborcji.

To randomizowane, kontrolowane badanie, które zostało przeprowadzone w ośrodkach edukacyjnych i medycznych Alzahra i Taleghani w Tabriz w Iranie na 52 kobietach w wieku 16 lat i starszych, których ciąże zakończyły się aborcją w latach 2020-21. Metodą losową uczestniczki badania zostały przydzielone do dwóch grup – interwencyjnej i kontrolnej. Pierwsza z grup otrzymała poradnictwo w 8 sesjach po 45 minut dwa razy w tygodniu. Odpowiednie kwestionariusze dotyczące oceny jakości życia wypełniano przed rozpoczęciem poradnictwa, bezpośrednio po jego zakończeniu oraz 4 tygodnie później. Do porównania wyników w dwóch grupach zastosowano niezależny test.

Obserwacje i analiza wyników doprowadziły badaczy do wniosku, że stosowanie terapii nadzieją może poprawić samopoczucie psychiczne i jakość życia kobiet po aborcji. „Aborcja może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne matek i prowadzić do zwiększonego niepokoju i stresu u nich, a ten niepokój i stres wpływają na zdrowie fizyczne matek oraz mogą wpływać na wszystkie aspekty ich życia” – piszą naukowcy. Jednak przed wyciągnięciem ostatecznych wniosków wymagane są dalsze badania. Naukowcy zalecają prowadzenie badań na większej próbie osób oraz z dłuższym okresem obserwacji.

Źródło: bmcpsychiatry.biomedcentral.com

Artykuł przygotowany przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki – projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

You may also like

Facebook