Współpraca Boga z człowiekiem – 50-lecie encykliki Humanae vitae

by

„Nawrócić się, uwierzyć, stać się obrońcą życia – oto zadania, które stają przed nami w 50. rocznicę ogłoszenia encyklik Humanae Vitae” – powiedział ks. abp metropolita Marek Jędraszewski w niedzielę 21 kwietnia podczas Mszy św. w parafii św. Jana Kantego w Krakowie inaugurującej obchody 50. rocznicy ogłoszenia encykliki Humanae Vitae oraz powołania do istnienia Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej przez ks. kard. Karola Wojtyłę.

 

Eucharystię poprzedził wykład ks. dr. hab. Roberta Skrzypczaka „Współpracownicy Boga”, w którym zwrócił on uwagę, że człowiek jest nie tylko odbiorcą Bożego działania, ale również Jego współpracownikiem. Fakt ten szczególnie uwidacznia się w małżeństwie, zwłaszcza w sztuce rodzicielstwa i wychowywania potomstwa. Punktem, w którym spotyka się działający Bóg i współdziałający człowiek jest miłość. Ks. Skrzypczak zaznaczył, że rodzicielstwo powinno być rozumiane jako odpowiedź na Boże wezwanie.

 

„Nawrócić się, uwierzyć, stać się obrońcą życia – oto zadania, które stają przed nami w 50. rocznicę ogłoszenia encyklik Humanae Vitae” – zaznaczył w homilii abp Marek Jędraszewski. „Oto wielkie dzieło, jakie stoi przed nami, kiedy widzimy ile dzisiaj – także w niektórych polskich instytucjach, ale także na polskich ulicach – jest zła, niedobrych słów, złych obrazów odnoszących się do życia, a zwłaszcza do godności kobiet. Potrzeba nam wszystkim wielkiej pracy nad zrozumieniem tego, czym jest życie, czym jest miłość, czym jest odpowiedzialność za życie i jaka powinna być wdzięczność, bezmierna Bogu, który nas tak ukochał, że chciał abyśmy żyli i abyśmy żyli tak, byśmy kiedyś mogli dojść do pełni życia”.

 

Metropolita krakowski przywołał również historię rewolucji seksualnej, które zmieniła postrzeganie i przeżywanie aktu seksualnego. Zwrócił uwagę, jak współczesna zmiana języka, tworzenie tzw. nowomowy, powoduje zmianę sposobu myślenia. Współcześnie nie mówi się już o współdziałaniu z Bogiem Stwórcą w dziedzinie przekazywania życia, lecz o produkowaniu człowieka (reprodukcja i reprodukcyjne prawa seksualne). Arcybiskup zauważył, że jest to celowa manipulacja, byśmy na życie człowieka, na tajemnicę przekazywania życia kolejnym pokoleniom nie patrzyli w kategoriach wiary, byśmy nie uwzględniali w tym Bożego zamysłu i współdziałania samego Boga, ale widzieli w tym element zwykłej produkcji człowieka.

 

„Te rozważania, różnego rodzaju konferencje i spotkania, które będą poświęcone encyklice Humanae Vitae i starszym dokumentom Kościoła poświęconym małżeństwu i rodzinie właśnie będą służyły temu, by przywrócić właściwy ład myślenia o naszej osobowej ludzkiej godności, o godności kobiety i mężczyzny, o świętości małżeńskiego związku, o tym jak cudowną z jednej strony, a z drugiej trudną do przecenienia w tworzeniu każdej ludzkiej społeczności jest każda rodzinna wspólnota” – powiedział abp Jędraszewski. „Wierzcie także w Ewangelię Życia, czyli Dobrą Nowinę o życiu, które dał nam Bóg i za które uczynił nas tak bardzo odpowiedzialnymi” – dodał.

 

Po Mszy św. miała miejsce wspólna modlitwa rodzin, małżonków i narzeczonych przed Najświętszym Sakramentem.

 

Następne spotkanie odbędzie się 4 lutego w par. św. Klemensa w Wieliczce pod hasłem „Miłość na wskroś ludzka”.

 

 

Pełny tekst homilii abp Marka Jędraszewskiego: TUTAJ

 

Fotorelacja: TUTAJ

 

Nagrania Audio: www.diecezja.pl

 

You may also like

Facebook