Zanieczyszczenie powietrza szkodzi plemnikom – czy może obniżać płodność?

by

Badania polskich naukowców z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi wykazały, że mężczyźni narażeni na wdychanie bardziej zanieczyszczonego powietrza mają więcej plemników nieprawidłowo zbudowanych i z zaburzeniami genetycznymi, a także produkują mniej testosteronu.

 

W ramach badania naukowcy przeanalizowali dane 327 mężczyzn w wieku średnio 32 lat, którzy trafili do klinik leczenia niepłodności celem zdiagnozowania problemów z poczęciem dziecka. Pobrano od nich próbki spermy, śliny, moczu i krwi. „Okazało się, że panowie, którzy byli narażeni w miejscu zamieszkania na wyższy poziom wszystkich analizowanych zanieczyszczeń mieli większy odsetek plemników z nieprawidłowymi zmianami w budowie. Z kolei wyższe stężenia pyłów zawieszonych, tlenku węgla i tlenków azotu miało związek z niższym poziomem testosteronu. Nie stwierdzono natomiast związku między poziomem zanieczyszczeń a ruchliwością i liczebnością plemników”.

 

Naukowcy nie precyzują, jaki dokładnie mechanizm odpowiada za zmiany w strukturze plemników. Podejrzewa się, że „zanieczyszczenia powietrza powodują wzrost stężenia wolnych rodników w organizmie, czyli indukują tzw. stres oksydacyjny, który może zaburzać czynność jąder oraz uszkadzać dojrzałe plemniki, w tym ich materiał genetyczny” – wyjaśnia współautorka badań dr Joanna Jurewicz z Instytutu Medycyny Pracy (IMP) w Łodzi. Ponadto, niektóre związki powietrza przenoszą cząsteczki związków aktywnych hormonalnie, które zakłócają w organizmie wydzielanie hormonów, w tym także testosteron, który odpowiedzialny jest za proces powstawania plemników. Czy zanieczyszczenie powietrza może wpływać na obniżenie płodności mężczyzn? Prof. Wojciech Hanke z IMP tłumaczy: „Trzeba podkreślić, że w naszych badaniach nie sprawdzaliśmy, czy zmiany dotyczące plemników lub poziomu testosteronu przekładały się na obniżenie płodności mężczyzn. W tym celu trzeba by zaplanować inne badanie (…) Wszyscy panowie mieli prawidłową, zgodną z normami WHO, koncentrację plemników – od 15 do 300 mln na 1 ml ejakulatu”. „Samo zaobserwowanie zależności nie oznacza, iż to właśnie zanieczyszczenia powietrza obecne w miejscu zamieszkania mężczyzn powodują zmiany w morfologii plemników czy w stężeniu testosteronu. Jednak występowanie tej korelacji potwierdza konieczność podejmowania działań na rzecz dobrej jakości powietrza, którym oddychamy” – podsumował prof. Hanke.

 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

You may also like

Facebook