Prezydent Andrzej Duda przygotował propozycję kompleksowej opieki nad osobami powyżej 75 roku życia. W planach jest tworzenie nowych oddziałów geriatrycznych oraz budowanie Centrów Zdrowia 75 plus, łączących opiekę ambulatoryjną, dzienną i domową.
Projekt ustawy w sprawie Centrum Zdrowia 75 plus to wynik kilkumiesięcznej pracy zespołu ekspertów Narodowej Rady Rozwoju. Reforma jest realizacją zapisu w konstytucji – podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
– To zmiana systemowa, która dotyczy też realizacji czegoś, co dzisiaj jest wprost wyrażone w treści Konstytucji RP w art. 68, natomiast nie zawsze jest realizowane, czyli szczególnej troski i opieki nad osobami w wieku podeszłym – zaznaczył.
Prezydencki minister wskazał, że wyż demograficzny musi być odpowiednio zagospodarowany.
– Właśnie roczniki 45, 46, 47 będą wchodziły w najbliższych latach w wiek 75 lat – mówił Paweł Mucha.
Polskie społeczeństwo coraz bardziej się starzeje – przypomniał dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu dr Dominik Krzyżanowski. Osób 75 plus będzie jeszcze więcej.
– Dzisiaj ta populacja w Polsce wynosi ok. 8 proc., ale dane epidemiologiczne wskazują, że takich osób w wieku 75 plus w roku 2050 będzie już 16 proc. – poinformował dr Dominik Krzyżanowski.
Nowy system ma składać się z dwóch filarów. Pierwszy to sieć oddziałów geriatrycznych, których wciąż jest jeszcze za mało. Drugi element to sieć Centrów Zdrowia 75 plus, które będą prowadzić opiekę ambulatoryjną, dzienną i domową.
– W skład centrów zdrowia będzie wchodził zespół specjalistów z różnych dziedzin, tzw. zespół konsultacyjny (…). Będą konsultanci i koordynatorzy tej opieki, którzy będą układali indywidualny program terapeutyczny dla tej konkretnej osoby, dla tego konkretnego pacjenta – wskazał dr Dominik Krzyżanowski.
Ponadto odpowiednie osoby będą zajmowały się edukacją starszych osób w zakresie promocji zdrowia.