Wentylacja dzieci cierpiących na rdzeniowy zanik mięśni (SMA1) oraz zabieg usunięcia macicy – to główne tematy obrad Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, który spotkał się w Warszawie w piątek 15 marca.
Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla debatował m.in. o ostatnim dokumencie Stolicy Apostolskiej na temat histerektomii, czyli usunięcia macicy.
– Watykan zaznacza, że przeprowadzona w określonej sytuacji histerektomia nie ma nic wspólnego ze sterylizacją, która zgodnie z nauką Kościoła katolickiego pozostaje niedopuszczalna. Dotyczy to sytuacji, gdy narządy rodne nie są w stanie chronić płodu do chwili porodu, czyli nie są w stanie pełnić swojej naturalnej funkcji prokreacyjnej – powiedział KAI bp Wróbel.
W odpowiedzi na pytania środowiska medycznego Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych przygotował specjalny dokument poświęcony sytuacji dzieci chorych na SMA1, który zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu. – Lekarze spotykają się z sytuacjami trudnymi w których rodzą się pytania o granice między eutanazją a terapią daremną. Eutanazja jest pozbawieniem dziecka możliwości do życia, które może być uznawane za jego uśmiercenie – dokonane wprost, bądź przez zaniedbanie wynikające z opuszczenia dziecka – tłumaczy bp Wróbel.
– Z punktu widzenia nauki Kościoła katolickiego na temat szacunku dla każdego życia, eutanazja jest niedopuszczalna. Natomiast uporczywa terapia to podtrzymywanie życia w stanie terminalnym za wszelką cenę, co jest podtrzymywaniem cierpienia dziecka i wydłużaniem jego agonii – zwrócił uwagę bp Wróbel.
Podkreślił, że decyzje w sytuacjach granicznych powinno podejmować gremium specjalistów z różnych dziedzin. – Mają oni środki do tego by stwierdzić, czy danemu dziecku można pomóc podtrzymując jego życie, czy też jest to już stan terminalny i należy pozwolić mu umrzeć. Podtrzymywanie jego życia nazywane jest terapią daremną – zwrócił uwagę przewodniczący Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.