Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce przeforsować od dawna wyczekiwane zmiany w ustawie „Za Życiem”. Nowe regulacje dotyczą m.in. kwestii okołoporodowych.
Hospicja perinatalne w każdym województwie, osobne pokoje w szpitalach dla kobiet w ciąży, u których stwierdzono wadę dziecka, czy podwyższenie jednorazowego świadczenia wypłacanego przy porodzie dziecka z niepełnosprawnością. Są to propozycje, jakie znalazły się w projekcie zmian w ustawie „Za Życiem” – zaznacza Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
– Przede wszystkim chodzi o to, żeby rodzice, którzy mają już diagnozę o niepełnosprawności dziecka – nawet w okresie prenatalnym – mogli otrzymać rzetelną informację i opiekę. Dlatego wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki chcemy uruchomić funkcje doradcy rodziny – mówi wicemin. Paweł Wdówik.
Jego zadaniem będzie wsparcie psychologiczne dla rodziców, ale także służenie profesjonalną radą i informacją. W tym celu zostanie uruchomiony portal informacyjny. To tam będzie można umówić się na konsultacje z doradcą.
– W tym roku rząd przeznaczył dodatkowy 1 mld zł na różnego rodzaju programy. Przede wszystkim chcemy uruchomić wypożyczalnie sprzętu tj. wózki elektryczne, które do tej pory były dla rodziców ogromnym wyzwaniem – zwłaszcza przy dzieciach – bo trzeba często je zmieniać. W tej chwili będzie to wypożyczane. W ten sposób zdejmiemy bardzo duże obciążenie finansowe z rodziców – ocenia wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka – po wyroku Trybunału Konstytucyjnego chroniącego lepiej życie nienarodzonych – postulowało, by zwiększyć świadczenia dla rodziców wychowujących niepełnosprawne dziecko. Właśnie takich działań dziś oczekują od rządu.
– Jedynym sensownym rozwiązaniem, o którym już od lat mówimy, jest „dosypanie” pieniędzy do kieszeni rodziców. Danie im pieniędzy do ręki, aby mogli sami według swojej najlepszej orientacji i intencji wspomóc pieniędzmi rehabilitacje i leczenie swojego dziecka – informuje Magdalena Guziak-Nowak.
Tylko rodzice i opiekunowie wiedzą dokładnie, czego w danej chwili potrzebuje ich chore dziecko. Bezpośrednie wsparcie pieniężne w postaci np. dodatkowych środków w procesie wychowania niepełnosprawnych dzieci, nie pojawiło się w nowych rozwiązaniach wchodzących w skład ustawy „Za Życiem”.