15 października – Dzień Dziecka Utraconego

/15 października – Dzień Dziecka Utraconego

15 października – Dzień Dziecka Utraconego

15 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego, w którym przywołuje się w pamięci nienarodzone dzieci. Po raz pierwszy ten dzień obchodzono w USA w 1988 r. W Polsce został on ustanowiony w 2004 r. z inicjatywy  Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”.

 

W tym dniu w całym kraju sprawowane są Msze św. i modlitwy w intencji nienarodzonych dzieci, a także organizowane są prelekcje, wykłady oraz spotkania rodziców po stracie. Dzień ten przypada na 15 października, ponieważ tyle umownie trwa ciąża począwszy od 1 stycznia. Tegoroczne obchody Dnia Dziecka Utraconego będą organizowane w wielu miastach Polski – m.in. w Warszawie, Tarnowie, Poznaniu, Stalowej Woli, Olsztynie, Sosnowcu, Bielsko-Białej, Łodzi.

 

Więcej informacji o spotkaniach rodziców po stracie można znaleźć m.in. na stronach:

 

Dlaczego. Serwis dla Rodziców po Stracie www.dlaczego.org.pl

Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu www.poronienie.pl

 

„Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie przeprowadzanych w latach 2012-2014 ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.

 

Z myślą o tych osobach od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. W ramach części z nich działają profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy samych rodziców, którzy chcą sobie pomagać”.

 

Czytaj więcej: ekai.pl

By | 2016-10-13T15:09:11+02:00 czwartek, 13 października 2016|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail