17 listopada – Światowy Dzień Wcześniaka

by

17 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. To ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkich dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem i ich rodziców. To również doskonała okazja, aby podnieść świadomość społeczną na temat wcześniactwa i trudności, z jakimi muszą się zmagać niemowlęta już od pierwszych dni życia.

 

Tego dnia, w geście solidarności zarówno z wcześniakami i ich rodzicami w Polsce, jak i na całym świecie, w wielu krajach kluczowe i najbardziej charakterystyczne budynki zostaną podświetlone na fioletowo.

 

„Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Co 10-te dziecko na świecie jest wcześniakiem, W Polsce rodzi się co roku 26.000 wcześniaków. Niektóre ważą mniej niż 1500 gramów i mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka. Medycyna daje wiele możliwości na uratowanie im życia, a potem ogromna rola rodziców, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i rosło. Przedwczesny poród może mieć wpływ na przyszły rozwój dziecka. Stanowi również bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Dlatego środowisko neonatologiczne i organizacje działające się na rzecz wcześniaków walczą o kompleksową opiekę dla nich i rozszerzenie programu profilaktyki zakażeń wirusem RS, który dla tej grupy dzieci może być śmiertelnie groźny” – czytamy na krakow.pl

 

Czytaj więcej: krakow.pl

You may also like

Facebook