21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

/21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca po raz kolejny na całym świecie obchodzony będzie Światowy Dzień Zespołu Downa (ang. World Down Syndrome Day). Został on ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku objęty jest patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data obchodów nie jest przypadkowa – 21.03. symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa.

 

Co roku 21 marca organizowany jest w wielu krajach (w tym również w Polsce) szereg wydarzeń i imprez mających na celu promowanie prawa osób z zespołem Downa do życia i do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem święta stały się kolorowe skarpetki nie do pary, które pokazują, iż życie z zespołem Downa mimo swojej odmienności, może być kolorowe i radosne.

 

W przeddzień obchodów święta francuska Fundacja Lejeune’a organizuje w siedzibie ONZ w Genewie międzynarodową konferencję zatytułowaną: „Świat bez osób z zespołem Downa?” poświęconą tematowi diagnostyki prenatalnej i tego, jak obraca się ona przeciwko osobom z trisomią 21. Od 2016 roku trwa akcja zbierania podpisów pod petycją Stop Discriminating Down (dostępną na stronie stopdiscriminatingdown.com, również w polskiej wersji językowej), której celem jest walka z dyskryminacją prenatalną na podstawie profilu genetycznego dziecka uzyskiwanego w wyniku badań prenatalnych. Akcję promują plakaty przedstawiające dzieci z zespołem Downa z podpisem: „Nie jestem ryzykiem. Jestem bratem, synem, przyjacielem”.

 

Oprac. Katarzyna Wójcik

 

www.fondationlejeune.org

 

stopdiscriminatingdown.com

 

www.bardziejkochani.pl

 

worlddownsyndromeday.org

By | 2017-03-14T18:26:07+01:00 wtorek, 14 marca 2017|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook