80% Nowozelandczyków przeciwko legalizacji eutanazji i wspomaganego samobójstwa

/80% Nowozelandczyków przeciwko legalizacji eutanazji i wspomaganego samobójstwa

80% Nowozelandczyków przeciwko legalizacji eutanazji i wspomaganego samobójstwa

80% mieszkańców Nowej Zelandii opowiedziało się przeciwko legalizacji eutanazji i wspomaganego samobójstwa. W kraju panuje ożywiona debata na temat kwestii końca życia. Parlamentowi został już przestawiony projekt ustawy zatwierdzającej eutanazję „na życzenie” – według „New Zealand Herald” ma ona zostać uchwalona jeszcze w tym miesiącu.

 

Zaprezentowane dane są częścią raportu specjalnej Komisji Zdrowia, powołanej aby zbadać opinię publiczną na temat wprowadzenia nowego prawodawstwa, które „zezwalałoby na medycznie wspomagane samobójstwo w przypadku choroby terminalnej lub nieodwracalnego stanu zdrowia, które czyni życie nie do zniesienia”. Przebadania opinii publicznej w tej kwestii domagało się 8 974 osób w złożonej do rządu w czerwcu 2015 roku petycji.

 

Od sierpnia 2015 r. Komisja otrzymała 21 000 pisemnych opinii – w tym opinii specjalistów i różnych organizacji. 80% z nich sprzeciwiło się legalizacji eutanazji i/lub wspomaganego samobójstwa. Głównym argumentem osób opowiadających się przeciwko wprowadzeniu do prawa procedur przedwczesnego zakończenia życia jest ochrona najsłabszych członków społeczeństwa. Największy sprzeciw dotyczył osób starszych, niepełnosprawnych i chorych psychicznie.

 

Komisja zdrowia zaleciła rządowi, aby ten w związku z „nierównym dostępem” do opieki paliatywnej w Nowej Zelandii zastanowił się, w jaki sposób te trudności mogą być natychmiastowo rozwiązane. Zaproponował kampanię informacyjną, która informowałaby społeczeństwo o roli opieki paliatywnej. Zachęcił również, aby rząd polepszył dostęp do poradnictwa i podobnych usług dla osób zagrożonych samobójstwem.

 

Komisja podziękowała hospicjom w całym kraju za ich zaangażowanie i współpracę, którą podejmują ze społeczeństwem w celu zbierania funduszy, co umożliwia wielu rodzinom chorych osób oddanie ich pod profesjonalną opiekę.

 

Projekt ustawy zawierający przepisy o dobrowolnej eutanazji przedstawił David Seymour, poseł ACT New Zealand. Eutanazję „na życzenie” wspiera Partia Zielonych. Przeciwna jest jej Nowozelandzka Partia Narodowa. Partia Pracy stwierdziła z kolei, że legalizacja eutanazji nie leży w jej priorytetach. Zdaniem Partii Najpierw Nowa Zelandia zmiana prawna w tej kwestii powinna dokonać się raczej przez referendum niż w parlamencie.

 

Ostatnie projekty ustaw legalizujące eutanazję i wspomagane samobójstwo zostały odrzucone w 1995 i 2003 roku, oba w pierwszych czytaniach.

 

Źródło: www.lifesitenews.com oraz www.catholicnewsagency.com

By | 2017-08-09T14:50:26+02:00 środa, 09 sierpnia 2017|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail