4 lipca tego roku zespół lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonał pierwszą w Polsce implantację sztucznego serca (total artificial heart, TAH) u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane. Pacjent czuje się dobrze i wraca do sił.
Tym samym SCCS dołączyło do elitarnego grona ośrodków oferujących wszystkie możliwe sposoby terapii chorych z niewydolnością krążenia, poczynając od zaawansowanej farmakoterapii, leczenia przezskórnego, przez LVAD, aż po przeszczepienia serca i TAH.
W tym roku w SSC wykonano już 39 transplantacji serca i 13 transplantacji płuc. „To rekordowy wynik, pozwalający nam z jeszcze większą determinacją wprowadzać zainicjowane w styczniu tego roku zmiany jakości obu programów. Zmianie uległa nie tylko liczba zabiegów (w poprzednich latach wykonywaliśmy 45-48 przeszczepień serca rocznie), ale zdecydowanie poprawiły się wyniki leczenia” – mówi dr hab. n. med. Michał Zembala z Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Źródło: kardiologia.mp.pl