Kanadyjscy biskupi w sprawie opieki paliatywnej

by FUNDACJA JZN
W dobie zalegalizowanego wspomaganego samobójstwa i eutanazji opieka paliatywna musi pozostać jasno wyróżniona, jako forma opieki, która zwraca uwagę na potrzeby i godność osoby aż do naturalnego końca jej życia. To oświadczenie Konferencji Episkopatu Kanady wpisuje się w dyskusję na temat ustawy o rozwijaniu struktur opieki paliatywnej w tym kraju.

 

Biskupi wskazują, że chrześcijańską postawą jest leczenie chorych, ofiarne służenie potrzebującym, bycie świadkami nienaruszalnej godności oraz bronienie ludzkiego życia na każdym jego etapie. Pomimo legalizacji eutanazji i wspomaganego samobójstwa – podkreślają hierarchowie – Kościół pozostaje zdecydowanie przeciwny tym praktykom.

 

Wątpliwości w sprawie ustawy o legalizacji eutanazji w Kanadzie były podnoszone już przez niektórych prawników niedługo po jej zatwierdzeniu przez Senat w 2016 r. Dziś niektóre z nich znów wypłynęly na powierzchnię po skandalu, jaki miał miejsce w jednym ze szpitali, gdzie nieuleczalnie choremu Rogerowi Foleyowi, zamiast opieki domowej personel zaproponował wspomagane samobójstwo.

 

Kanadyjscy biskupi wyraźnie podkreślają różnicę pomiędzy eutanazją, a opieką paliatywną oraz jednoznacznie wskazują, że praktyki celowo kończące życie pacjenta, nie mogą znaleźć się w nowych programach opieki paliatywnej. Jest to centralny punkt filozofii tego rodzaju opieki i to fundamentalne rozgraniczenie musi być utrzymane – wskazują hierarchowie.

 

Z oświadczenia dowiadujemy się również, że Kościół w Kanadzie poprzez parafie zamierza uświadamiać społeczeństwo w kwestii opieki paliatywnej rozpowszechniając materiały na ten temat. W tym celu współpracuje z wieloma stowarzyszeniami medycznymi oraz instytutem bioetyki. Podkreśla się również integralną wizję opieki paliatywnej, która zakłada troskę zarówno na poziomie fizycznym, jak emocjonalnym i duchowym.

 

Źródło: www.vaticannews.va

You may also like

Facebook