Justyna Sobczyk, reżyserka i pedagożka prowadząca Teatr 21, została laureatką drugiej edycji nagrody ustanowionej przez redakcję „Dialogu” i Instytut Książki. Nagrodę im. Konstantego Puzyny przyznano za „ufundowanie na polskim gruncie i upowszechnianie idei pedagogiki teatru oraz za konsekwentną i bezkompromisową działalność na rzecz udzielania głosu osobom wykluczanym”.
Teatr 21 działa od 2005 roku. Członkami zespołu są uczniowie oraz absolwenci szkoły „Dać Szansę”, osoby z zespołem Downa i autyzmem. Początkowo grupa pracowała nad nietypowymi szkolnymi przedstawieniami jasełkowymi, z czasem zaczęła realizować spektakle autorskie. Większość powstało na bazie własnych, wypracowanych w czasie prób, scenariuszy.
To jedyny tego typu teatr w Polsce. Spektakle prezentuje na różnych scenach, m.in. w Teatrze Dramatycznym, Studio, Powszechnym, w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. A także na festiwalach w kraju za granicą.
Prowadzony przez Justynę Sobczyk Teatr 21 jest emblematycznym przykładem działalności na rzecz udzielania głosu osobom wykluczonym. „Spektakle zrealizowane przez laureatkę – pod szyldem Teatru 21 i nie tylko – pokazują, jak sztuka łączy się z życiem. Dają krytyczną diagnozę, a także otwierają szerokie pole do dyskusji na temat najistotniejszych problemów dotyczących życia społecznego. Justyna Sobczyk swoją działalnością teatralną nie tylko podważa teatralne nawyki i przyzwyczajenia, lecz także otwiera przestrzeń dla rozmowy, która wykracza daleko poza sam teatr”.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 13 kwietnia, w dniu urodzin patrona, w siedzibie teatru Komuna//Warszawa, ubiegłorocznego laureata. Nazwa nagrody „Kamyk” nawiązuje do tomu wierszy Konstantego Puzyny „Kamyki” wyróżnionego nagrodą „Literatury” (za: www.rp.pl)
—
Justyna Sobczyk. Absolwentka Pedagogiki Specjalnej UMK w Toruniu, Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Theaterpädagogik (Pedagogiki Teatru) na berlińskim Universität der Künste; stypendystka organizacji GFPS (Gemeinschaft für Wissenschaft und Kultur in Mittel- und Osteuropa) oraz DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst). W trakcie studiów aktorka alternatywnego teatru Wiczy w Toruniu. Od pięciu lat realizuje program pedagogiki teatralnej w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (projekty: Szkoła Widzów, TiSZ, TiSZ Anex). Prowadzi Teatr 21 przy Zespole Szkół Społecznych Dać Szansę w Warszawie, pracując teatralnie z młodzieżą z Zespołem Downa i Autyzmem.
Konstanty Puzyna (1929-1989) był krytykiem teatralnym, eseistą, redaktorem i poetą. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1956 roku należał do założycieli miesięcznika „Dialog”, a w 1971 został jego redaktorem naczelnym. Jego zasługą jest przełomowa edycja dramatów Witkacego, dzięki której trafiły potem na sceny. Do historii teatru przeszły błyskotliwe recenzje i felietony Konstantego Puzyny, zebrane w książkach: „To, co teatralne”, „Burzliwa pogoda” i „Półmrok”. Jego dewiza jako krytyka brzmiała: „Po jaką cholerę w ogóle pisać o teatrze, jeśli nie po to, by pisać o życiu?”.
Fot. Grzegorz Press
Źródło: www.rp.pl oraz teatr21.pl