Osoby starsze w domach opieki nie czekają aktywnie na śmierć

by FUNDACJA JZN
Badanie przeprowadzone w szwajcarskich domach opieki rzuciły światło na wcześniej pomijany w tym kraju temat nastawienia osób starszych do śmierci. Wyniki wskazują, że cztery piąte badanych seniorów utrzymuje w sobie chęć życia.

 

Ogólnokrajowy projekt badawczy, realizowany przez Szpital Uniwersytecki w Genewie, miał posłużyć lepszemu zrozumieniu pragnień i oczekiwań mieszkańców domów opieki w Szwajcarii odnośnie końca ich życia. W kontekście toczących się w Szwajcarii debat na temat pragmatycznych i moralnych aspektów wspomaganego samobójstwa, a także dłuższego średniego wieku życia (83,3 lata, co stanowi według danych drugą po Japonii najwyższą średnią długość życia na świecie), wyniki okazały się zaskakujące.

 

„W przeciwieństwie do innych badań nad osobami starszymi w szpitalach lub w ich domach, mieszkańcy domów opieki uważają się za zdrowych, dobrze wspieranych przez personel i nie czują się ciężarem dla swoich bliskich” – powiedziała dr Eve Rubli Truchard.

 

Spośród 380 badanych 84% z nich stwierdziło, że chce żyć, a pozostałe 16% ujawniło pragnienie śmierci, jednak były to przyczyny naturalne. Tylko jeden respondent przyznał, że chce przyspieszyć ten proces.

 

Jeśli chodzi o postawę psychiczną wobec tego, co nieuniknione, tylko 4% badanych stwierdziło, że nie byliby ani gotowi na śmierć, ani na jej zaakceptowanie; 50% osób stwierdziło, że nie byliby na nią gotowi, ale byliby ją w stanie zaakceptować.

 

Według autorów, jednym z kluczowych wniosków z badania, jest ten, że temat śmierci nie był tematem tabu w odwiedzanych domach opieki. W związku z tym naukowcy zalecili kontynuowanie rozmów na ten temat z bliskimi i pracownikami służby zdrowia.

 

Źródło: www.swissinfo.ch

You may also like

Facebook