15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. 15 października, bo tyle trwa ciąża począwszy od 1 stycznia.
„Zwracamy się do Was, drogie Matki, drodzy Ojcowie – Rodzice, którzy nosicie w sobie ból po stracie dziecka przez poronienie, aborcję, śmierć po urodzeniu. Jak ogromny jest to smutek, żal i ból wiecie tylko Wy. Jest on często skrywany przez lata w zakamarkach duszy. Jednak powraca, często po wielu latach z coraz większą siłą. Aby zacząć go leczyć, trzeba opłakać tę ogromną stratę, nadać dziecku imię, jeśli nie mieliście możliwości tego uczynić, prosić o wybaczenie, a przede wszystkim rozpocząć proces wybaczania sobie. Jest na to czas i miejsce – Dzień Dziecka Utraconego. Zapraszamy Was z całego serca, przyjdźcie, zaproście Wasze rodziny. Mówcie o tym wszystkim, bo tak naprawdę nie wiemy kto obok nas skrywa ten ból, a nieliczni wiedzą o Dniu Dziecka Utraconego. Może właśnie w ten sposób pomożecie wyjść komuś z depresji, smutku, przywrócić radość w sercu. Może w ten sposób pomożecie powrócić komuś na drogę prowadzącą do Boga” – zachęcają organizatorzy Dnia Dziecka Utraconego z archidiecezji częstochowskiej.
Za serwisem dla rodziców po stracie dziecka dlaczego.org.pl informujemy o kilku miejscach, gdzie zaplanowano obchody Dnia Dziecka Utraconego.
W Szczecinie centralne obchody Dnia Dziecka Utraconego odbyły się w sobotę 13 października. O godz. 15.00 miał miejsce pogrzeb Dzieci Utraconych na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej w zbiorowym Grobowcu Dzieci Utraconych. 14 października o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji rodziców po stracie Dzieci przy Pomniku Dzieci Utraconych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kwatera 80F – wejście od ulicy Wierzbowej).
SPES – Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, działający pod auspicjami Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji tarnowskiej kurii, informuje, że 14 października 2018 r. odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach. O godz. 15.00 w kościele przy ul. Zbylitowskiej 5 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku: choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci. Przed Mszą św. będzie można napisać, na specjalnie przygotowanych karteczkach, imiona zmarłych dzieci, które zostaną złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu. Uroczystości na cmentarzu rozpoczną się po Mszy św.
„Spotykamy się przy kaplicy cmentarza w Tarnowie Mościcach ul. Czarna Droga, skąd uroczyście przejdziemy na Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Przed pochówkiem odczytane zostaną imiona dzieci utraconych, które rodzice udostępnili komitetowi” – informują organizatorzy. „Zachęcamy rodziców, aby przynieśli znicze, symbolizujące pamięć o swoich dzieciach, które zapalimy przy mogile zbiorczej. Wciąż też czekamy (do 13 X) na imiona dzieci utraconych” – dodają. Oprócz imienia można również podać datę śmierci i tydzień ciąży, w którym rodzice doświadczyli straty. Zostaną one odczytane w czasie pochówku, a także wpisane do wirtualnej Księgi Pamięci znajdującej się na stronie komitetu. Imiona dzieci można przesyłać przez wiadomość na profilu fb: https://www.facebook.com/dzieciutracone/ lub przez stronę http://www.dzieciutraconetarnow.pl/kontakt. Do udziału w ceremonii zaproszono przedstawicieli innych związków wyznaniowych, działających w Tarnowie. Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa.
W Bydgoszczy obchody zostały podzielone na dwa dni i zaczną się w niedzielę 14 października. Na godz. 10.00 zaplanowano Mszę św. W holu przy kaplicy szpitala im. J. Biziela przy ul. Ujejskiego 75, a o godz. 15 00 wspomnienie dzieci zmarłych przed urodzeniem przy Grobie Dziecka Utraconego na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej. W poniedziałek, 15 października, w kościele p.w. Świętej Jadwigi Królowej przy ul. Wojska Polskiego 7 na godz. 18.00 zaplanowano różaniec z okolicznościowymi rozważaniami, a o godz. 18.30 Msza św. w intencji zmarłych dzieci bez względu na ich wiek oraz ich rodzin.
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji radomskiej zaprasza wszystkich rodziców, którzy przeżyli śmierć dziecka do obchodów Dnia Dziecka Utraconego, które odbędą się 15 października 2018 r. w dwóch miejscach:
– w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej, o godz. 14.30 Msza św., następnie modlitwa różańcowa przy Pomniku Dziecka Nienarodzonego na cmentarzu;
– w Parafii Św. Rodziny w Radomiu, o godz. 18.00 Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Henryka Tomasika, a następnie modlitwa różańcowa przy Pomniku Maryi Matki Życia.
W Archidiecezji Częstochowskiej, gdzie obchody Dnia Dziecka Utraconego patronatem honorowym objął abp Wacław Depo, uroczystości odbędą się w trzech lokalizacjach 15 października.
– w Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie o godz. 17:30 Różaniec w intencji rodziców po stracie, a o godz. 18:00 Eucharystia. O godz. 18: 45 prelekcja: „Non omnis moriar… Co warto ocalić?” – s. Ewy Jędrzejak Prezes Fundacji Evangelium Vitae. Uroczystości zakończą się adoracją, podczas której, każdy rodzic będzie mógł zapalić przy ołtarzu światełko pamięci symbolizujące jego utracone Dziecko.
– w kościele św. Ojca Pio w Radomsku o godz. 17:00 Eucharystia, a po niej różaniec w intencji rodziców po stracie i ich dzieci oraz modlitwa przy pomniku Dziecka Utraconego.
– w klasztorze sióstr bernardynek w Wieluniu o godz. 17:15 różaniec w intencji rodziców po stracie i ich dzieci, o godz. 18:00 Eucharystia, a o godz. 18:45 świadectwo rodziców po stracie dziecka i adoracja.
X Dzień Dziecka Utraconego w Lublinie będzie tradycyjnie obchodzony 15 października 2018 r. (poniedziałek). Rozpocznie go uroczysta Eucharystia o godz. 18.00 w Kościele p.w. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie, ul. Skierki 12 (LSM). Zostanie ona odprawiona w intencji wszystkich rodziców, którzy stracili swoje dziecko, bez względu na czas i okoliczności jego śmierci (poronienie, śmierć okołoporodowa, choroby, samobójstwo, tragiczne wypadki). „Po Mszy św. spotkamy się na wspólnych rozmowach przy herbacie i ciastku. Będzie możliwość nabycia książek dotyczących przeżywania straty dziecka oraz uzyskania informacji o działaniach Grupy Rodziców Po Stracie Dziecka w Lublinie” – informują organizatorzy.
Dominikanie z warszawskiego Służewa zapraszają na Mszę świętą sprawowaną w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców w piątek, 19 października, o godz. 19.30. Podczas Mszy, w modlitwie powszechnej, zmarłe dzieci będą imiennie wyczytywane. Ich imiona i nazwiska można przesyłać na adres [email protected] do czwartku, 18 października. Po Mszy Świętej przewidziane jest spotkanie działającej przy dominikańskim klasztorze grupy wparcia rodziców po stracie dziecka, która spotyka się co miesiąc.
Informacji o innych miejscach, gdzie obchody Dnia Dziecka Utraconego są organizowane można szukać na facebookowym profilu Dlaczego. Organizacja Rodziców po Stracie.