Burkina Faso: Pierwsze genetycznie modyfikowane komary zostaną wypuszczone na wolność

by FUNDACJA JZN
Projekt wypuszczenia pierwszych genetycznie modyfikowanych komarów na wolność stanowi nowy front walki z malarią w Afryce. Odbędzie się to w Burkina Faso, gdzie w ubiegłym roku odnotowano 9,8 mln przypadków malarii, z czego prawie 4 tysiące śmiertelnych.

 

Jest to pierwszy krok w programie, który ma na celu radykalne zmniejszenie populacji komarów w tym kraju, a docelowo również poza nim. Początkowo wypuszczenie komarów umożliwi naukowcom zbieranie informacji o rozprzestrzenianiu się owadów i ich interakcjach z naturalną populacją owadów. Owady zostaną wypuszczone w wiosce Bona w zachodniej części kraju, położonej blisko laboratorium badawczego. Naukowcy będą dokładnie monitorować komary przez 10 dni każdego miesiąca przez okres jednego roku.

 

Komary modyfikowane genetycznie, w przeciwieństwie do ich naturalnych odpowiedników, nie mają wywrzeć trwałego wpływu na populację owadów. Są dotknięte mutacją, która czyni osobniki męskie bezpłodnymi. Większość okazów, które zostaną wypuszczone, będzie samcami. Będą one też słabsze od naturalnych komarów i powinny wyginąć w ciągu kilku miesięcy.

 

Operacja będzie pierwszym przypadkiem, gdy genetycznie modyfikowane zwierzę zostaje wypuszczone w naturalne środowisko w Afryce.

 

Malaria jest główną przyczyną śmierci dzieci poniżej 5. roku życia w Afryce, a najbardziej aktualne statystyki pokazują, że w 2016 roku miało miejsce 216 milionów zachorowań na malarię na świecie, które spowodowały około 445 tys. zgonów.

 

Tłum. i oprac. Katarzyna Wójcik na podstawie www.genethique.org oraz www.telegraph.co.uk,
za: Newsletter Bioetyczny nr 53

You may also like

Facebook