Decyzja Stolicy Apostolskiej skutkuje tym, że belgijskie zgromadzenie Braci Miłosierdzia postanowiło opuścić należące do niego 15 szpitali psychiatrycznych. To dla nas bolesna decyzja – ogłosił przełożony generalny Braci Miłosierdzia, br. René Stockman.
Decyzja Kongregacji Nauki Wiary została przekazana w liście z 30 marca. Stwierdzono w nim, że „szpitale psychiatryczne zarządzane przez Urząd Prowincjalny Stowarzyszenia Braci Miłosierdzia w Belgii nie będą już mogły być uważane za instytucje katolickie” z powodu zgody na eutanazję leczonych tam pacjentów.
Przełożony generalny Braci Miłosierdzia, br. René Stockman poinformował, że w związku z decyzją z Watykanu, zgromadzenie zakonne „musi opuścić swoje ośrodki psychiatryczne w Belgii”. Napisał również, że jest to decyzja bolesna, ponieważ zgromadzenie należy do pionierów w dziedzinie opieki psychiatrycznej w Belgii.
Przez ostatnie trzy lata trwał spór między Braćmi Miłosierdzia a korporacją, które zarządza ich szpitalami w Belgii. W 2017 roku zarząd stowarzyszenia zarządzającego wydał zezwolenie na przeprowadzenie eutanazji w swoich szpitalach w Belgii. Jego przewodniczącym jest były premier Belgii, a w latach 2009-2014 pierwszy stały przewodniczący Rady Europejskiej, Hermann van Rompuy.
List Kongregacji Nauki Wiary podpisał jej prefekt, kard. Luisa Francisco Ladaria Ferrer i sekretarz, arcybiskup Giacomo Morandiego. W piśmie podkreślono, że „eutanazja pozostaje aktem niedopuszczalnym, nawet w skrajnych przypadkach”. Powołano się na encyklikę „Evangelium vitae” św. Jana Pawła II z 1995 roku. Przywołano również, skierowane do zgromadzenia plenarnego tej dykasterii, przemówienie papieża Franciszka z 30 stycznia b.r.