Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wskazuje, że tzw. aborcja eugeniczna pozwala na selekcjonowanie dzieci ze względu na stan zdrowia. To sprzeczne z zapisami konstytucji. 22 października okrutnym procederem zabijania nienarodzonych zajmie się Trybunał Konstytucyjny.
Tzw. przesłanka eugeniczna pozwala na zabijanie dzieci chorych lub z podejrzeniem choroby. Wiele z nich byłoby w stanie samodzielnie żyć jak np. dzieci z zespołem Downa. Skala okrutnego procederu zabijania nienarodzonych rośnie. W ubiegłym roku w polskich szpitalach zginęło ponad 1100 dzieci. Obrońcy życia podkreślają, że tzw. przesłanka eugeniczna jest niezgodna z konstytucją.
– Przede wszystkim z artykułem przyznającym prawo do życia każdemu człowiekowi od poczęcia do naturalnej śmierci. Po drugie z artykułem, który każdemu człowiekowi przyznaje prawo do godności i nienaruszalności – mówiła Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Po trzecie z artykułem wskazującym, że żaden z obywateli nie może być dyskryminowany.
– Przejawem dyskryminacji i uderzeniem w godność człowieka jest dokonywanie selekcji człowieka ze względu na stan jego zdrowia. Określanie przez lekarza, kto może się narodzić, a kto nie (ze względów zdrowotnych) jest przejawem bezpośredniej dyskryminacji – powiedział Wojciech Zięba, prezes Stowarzyszenia.
O tym, czy tzw. przesłanka eugeniczna jest niezgodna z konstytucją, Trybunał Konstytucyjny orzeknie 22 października. Wyroku, który pozwoli lepiej chronić ludzkie życie, oczekuje Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Orzeczenie może mocno wpłynąć na postawy społeczne – mówi prezes Stowarzyszenia Wojciech Zięba.
– To ma bardzo mocne przełożenie później w postawach w stosunku do rodziny, która ma dziecko z niepełnosprawnością. To ma bardzo ważne przełożenie w zdrowiu psychicznym tych ludzi, którzy się urodzili z niepełnosprawnością – podsumował Wojciech Zięba.
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zaapelowało także do Sejmu, by zwiększył bezpieczeństwo materialne rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.