Stowarzyszenie Fidei Defensor prowadzi akcję informacyjną nt. Okien życia, pod hasłem „Nie zabijaj – pozwól żyć”. Wydarzenie polega na umieszczeniu bilbordów, rozdawaniu ulotek, a także działalności w internecie. Akcja została sfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości. Akcję można zaobserwować m.in. na ulicach Szczecina.
– Idea tworzenia Okna życia związana jest ze zgromadzeniami zakonnymi oraz organizacją pożytku publicznego jaką jest Caritas. Jest to miejsce, gdzie anonimowo i bez konsekwencji prawnych matka lub ojciec może pozostawić noworodka, któremu nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej opieki – przypomina w komunikacie Stowarzyszenie Fidei Defensor.
Każdego roku dochodzi w Polsce do wstrząsających przypadków zabicia noworodków przez ich własne matki. Niedawno przed sądem w Lublinie stanęła kobieta, która urodziła dziecko w pracy i wrzuciła je do kosza. Inny przypadek – z połowy grudnia 2019 r. – to znalezienie ciała noworodka w sortowni odpadów w Płońsku. W listopadzie 2019 r., zwłoki malutkiego dziecka znaleziono na terenie ogródków działkowych na warszawskiej Białołęce. W lutym 2019 r. ciało dziecka porzucone w foliowym worku znaleziono na wrocławskim osiedlu Muchobór.
– Zabicie noworodka to straszna zbrodnia. W reakcji na tego rodzaju przerażające zdarzenia powstały „okna życia” – miejsca, gdzie kobiety mogą bezpiecznie pozostawić niechciane przez siebie dzieci – podkreśla Stowarzyszenie Fidei Defensor.
“Okno życia to piękna idea, którą trzeba chronić. Pozostawienie noworodka, którym matka nie chce się opiekować nie powinno prowadzić do jej ścigania. Pozostawienie noworodka w oknie życia nie jest aktem porzucenia w rozumieniu art. 210 Kodeksu karnego. Zaleciłem, aby nie wszczynać postępowań w przypadku, gdy nie ma podstaw do stwierdzenia, że doszło do przestępstwa na szkodę dziecka” – wskazał 23 grudnia 2019 roku Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny.
Okno życia jest ratunkiem dla każdego niechcianego dziecka.
– Cały system z nim związany jest gotowy, by w dramatycznej sytuacji zająć się zagrożonym dzieckiem. Matka lub ojciec, którzy nie są w stanie podjąć się trudu wychowania nowo narodzonego dziecka, pozbawieni wsparcia najbliższych, pieniędzy, a przede wszystkim wiary i nadziei, że potrafią być matką albo ojcem – mogą otworzyć od zewnątrz okno i włożyć dziecko do kołyski – akcentuje Stowarzyszenie Fidei Defensor.
– Po otworzeniu włącza się alarm informujący osoby zajmujące się Oknem życia, po czym bez zbędnej zwłoki rozpoczynają się procedury medyczno-administracyjne w postaci zawiadomienia sądu rodzinnego i pogotowia ratunkowego. Do tego momentu istnieje możliwość odwrócenia zaistniałej sytuacji. Jeśli matka lub ojciec uznają, że popełnili błąd, mogą wrócić po dziecko. Jeśli tego nie uczynią, zostaną wszczęte procedury adopcyjne – wskazuje Stowarzyszenie.
Pierwsze okno życia w Polsce powstało w 2006 w Domu Samotnej Matki prowadzonym przez Siostry Nazaretanki w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39.
Obecnie akcja informująca o Oknach Życia prowadzona przez Fidei Defensor trwa m.in. w Szczecinie. Jest to akcja billboardowa, akcja ulotkowa, informacje w ogólnie pojętych social mediach (np. Facebook oraz Twitter) a także na stronie akcji [zobacz], na której można znaleźć informacje, gdzie w Polsce znajdują się Okna życia.