Rząd zwleka z publikacją orzeczenia TK ws. przesłanki eugenicznej – “każda zwłoka jest działaniem przeciwko życiu”

/Rząd zwleka z publikacją orzeczenia TK ws. przesłanki eugenicznej – “każda zwłoka jest działaniem przeciwko życiu”

Rząd zwleka z publikacją orzeczenia TK ws. przesłanki eugenicznej – “każda zwłoka jest działaniem przeciwko życiu”

Zwłoka w publikacji orzeczenia dotyczącego przesłanki eugenicznej to działanie wbrew Konstytucji RP – zaznaczyła prawnik Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. Takie działanie – jak oceniła – pokazuje też, że dla rządu Zjednoczonej Prawicy ochrona życia dzieci nienarodzonych nie jest priorytetem.

Minął miesiąc od wyroku TK, w którym sędziowie za niezgodną z ustawą zasadniczą uznali tzw. przesłankę eugeniczną. To na tej podstawie w ub.r. według tylko oficjalnych danych zabito ponad 1 tys. nienarodzonych dzieci z podejrzeniem choroby.

Konstytucja w art. 190 obliguje państwo do niezwłocznej publikacji wyroków TK – wskazała Magdalena Korzekwa – Kaliszuk, prawnik, działacz pro-life. Nie ma tam mowy o możliwości zwłoki czy zmianie terminu publikacji – dodała.

– Z obroną życia nie można czekać. Ten wyrok powinien zapaść dawno temu. Wiemy, że ten wniosek kilka lat oczekiwał na rozpatrzenie w Trybunale Konstytucyjnym. Każda zwłoka jest działaniem na niekorzyść, jest działaniem przeciwko życiu, dzieciom, rodzinom i przeciwko kobietom, bo aborcja bardzo dotyka nie tylko dzieci, dotyka również matki, ich ojców, całe rodziny. Czekanie z publikacją pokazuje niekonsekwencje rządu, który z jednej strony wprowadza przeróżne programy mające na celu wspieranie rodzin (program „Za Życiem” czy program „500 plus”), a z drugiej w sprawie tak fundamentalnej jak ochrona ludzkiego życia, mamy do czynienia z wielką zwłoką, która kosztuje życie konkretnych ludzi – zaznaczyła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Proceder zabijania nienarodzonych chorych dzieci miał zatrzymać wyrok TK z 22 października, jednak rządzący już ponad miesiąc zwlekają z pojawieniem się zapisu w Dzienniku Ustaw.

Publikacja orzeczenia sprawia, że prawo zaczyna obowiązywać niemal natychmiast; nie musi się zbierać parlament, a także nie jest potrzebny podpis prezydenta RP.

O to, kiedy zostanie opublikowane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. ustawy antyaborcyjnej został zapytany w TVN 24 szef KPRM Michał Dworczyk:

„Czekamy na uzasadnienie do wyroku TK (…). To uzasadnienie potrzebne jest po to, by móc stworzyć przepisy, które będą budowały pewien kompromis społeczny, co jest bardzo potrzebne, bo widzieliśmy z jakimi emocjami ten wyrok się spotkał” – powiedział.

22 października Trybunał Konstytucyjny za niekonstytucyjny uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej, który dopuszcza zabijanie dziecka z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia przed narodzeniem.

Orzeczenie wciąż nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Kilka dni temu rzecznik rządu Piotr Müller również tłumaczył, że w tej sprawie rządzący czekają na uzasadnienie październikowego wyroku.

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2020-11-24T07:10:56+01:00 wtorek, 24 listopada 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail