Tarnowska fundacja Opes139 dofinansowuje nierefundowane badania po poronieniu. Trzecia edycja projektu „Poznać przyczynę” rozpocznie się 8 marca, w Dniu Kobiet. Projekt polega na dofinansowaniu badań genetycznych u kobiet już po pierwszym poronieniu, w celu diagnostyki przyczyny straty dziecka i szybkiego wdrożenia ewentualnego leczenia.
„Wszystko po to, aby dać szansę zaistnieć nowemu życiu już przy następnej ciąży, a rodziców uchronić przed traumą kolejnej straty” – mówi prezes Fundacji, Joanna Sadowska. Na projekt fundacja przeznacza 12 tys. zł.
Jedna osoba może otrzymać wsparcie w wysokości do 400 zł. Ta kwota może być przeznaczona np. na badanie kariotypu, które jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, lub na diagnostykę trombofilii wrodzonej, bo, jak pokazują statystyki bardzo wysoki odsetek badań daje wynik nieprawidłowy, wskazujący na istnienie mutacji.
„Decydując się na to badanie pacjentka dodatkowo otrzyma bezpłatną konsultacje genetyczną, a lekarz oceni jakie znaczenie dla zdrowia kobiety mają wykryte mutacje oraz czy i jakie wskazane jest dalsze leczenie”- wyjaśnia Sadowska.
Aby zakwalifikować się do projektu należy wypełnić ankietę , która będzie dostępna od 8 marca na stronie www.fundacjaopes139.pl
Do projektu kwalifikowane są matki po stracie, według kolejności zgłoszeń, które nie korzystały z dofinansowania we wcześniejszych edycjach projektu. Informacja zwrotna, wraz ze specjalnym numerem telefonu, będzie wysyłana zakwalifikowanym osobom od 10 marca. Lista osób zostanie też przekazana do laboratorium, nie będzie więc możliwości udziału w badaniu bez wypełnienia ankiety.
„Jesteśmy fundacją, która w swym statucie ma pomoc rodzicom po poronieniu. Zależy nam, by była to pomoc realna, stąd propozycja dofinansowania badań. Po pierwszym poronieniu te badania nie są refundowane, a warto je wykonać. Poprzez ten projekt chcemy też dać kobietom nadzieję i wsparcie” – dodaje Joanna Sadowska.
Pierwsza edycja projektu odbyła się w czerwcu 2020 roku, a druga we wrześniu i spotkały się one z ogromnym zainteresowaniem kobiet po stracie dziecka.
Kolejna inicjatywa fundacji to spotkanie dla rodziców po stracie.
Fundacja Opes139 i testDNA Laboratorium zapraszają 12 marca o godz. 19.00 na bezpłatny webinar „Prawa po poronieniu – co warto wiedzieć? Najczęstsze pytania rodziców po stracie”.
„Niestety wiele kobiet po poronieniu nie wie, że w tej sytuacji przysługują im konkretne prawa, z których mogą skorzystać. To możliwość pochówku, zasiłek pogrzebowy, skrócony urlop macierzyński (56 dni), odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej. Podczas webinaru wyjaśnimy jak krok po kroku ubiegać się o przysługujące prawa. Czekamy na pytania uczestników” – mówi prezes Joanna Sadowska.
Fundacja ma swoje korzenie w Komitecie SPES, który na cmentarzu w Tarnowie – Mościcach wybudował Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Dzięki wsparciu samorządu odbywają się regularne pochówki dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach.
Fundacja wciąż poszerza swą działalność o organizację porad psychologicznych, pomoc w budowie miejsc pamięci w innych miastach, szersze i gruntowniejsze wspieranie personelu medycznego, prace od podstaw wspierające ogólną zmianę postaw w społeczeństwie wobec rodziców przeżywających stratę dziecka nienarodzonego.
Więcej informacji na www.fundacjaopes139.pl