Ministerstwo Zdrowia wdraża przesiewowe badania w kierunku SMA. Jest to przełom w walce z rdzeniowym zanikiem mięśni.
W Polsce na SMA choruje około 1 tys. osób. W 90 proc. przypadków objawy pojawiają się już w okresie niemowlęcym. W leczeniu choroby niezwykle ważna jest szybka diagnoza.
– SMA można leczyć pod warunkiem wczesnego zdiagnozowania, przed wystąpieniem pierwszych objawów. Kiedy zdiagnozujemy pacjenta przed wystąpieniem pierwszych objawów, mamy dużo większe szanse na wyleczenie niż jeżeli zaczniemy to leczenie już po wystąpieniu pierwszych objawów – powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Program badań przesiewowych ruszy wiosną tego roku. Podobnie jak wprowadzony w 2019 roku lek Spinraza, będzie finansowany. Leczeniem objęci zostaną wszyscy pacjenci bez względu na wiek czy stopień zaawansowania choroby.
– Wprowadziliśmy terapię lekiem Spinraza jako jedni z pierwszych w Europie. Jest to skuteczny lek, który niweluje możliwe następstwa rozwoju choroby i powstrzymuje bieg choroby – wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.
Obecnie 70 proc. pacjentów ze stwierdzonym rdzeniowym zanikiem mięśni jest leczonych. Polska staje się europejskim liderem w zwalczaniu SMA.