– Życie człowieka jest wartością, niezależnie od jego sytuacji zdrowotnej czy sytuacji rodzinnej – przekonuje Magdalena Korzekwa Kaliszuk, założycielka Fundacji Grupa Proelio, której celem jest m.in. promocja wartości ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Pierwszy projekt fundacji to seria reportaży ukazujących historie ludzi, którzy mimo choroby i wielkich trudności cieszą się swoim życiem. Prace nad projektem rozpoczynają się 25 marca – w Dniu Świętości Życia.
– Nie planowaliśmy tej daty ale to piękny zbieg okoliczności – mówi Magdalena Korzekwa Kaliszuk. Fundację Grupa Proelio powołała wraz ze swym mężem, Zbigniewem Kaliszukiem. Jak wyjaśnia, ma ona być kontynuacją i poszerzeniem działalności prowadzonej już od wielu lat. – Zależy nam na tym, by w przestrzeni publicznej mówić o wartości ludzkiego życia, wartości małżeństwa i rodziny, o wolności sumienia i wolności religijnej a także o tym, że dzieci powinny być chronione przed demoralizacją. Ważne jest, by walczyć o ochronę tych wartości, bo w przestrzeni publicznej atakują nas zewsząd groźne ideologie– m.in. promujące zabijanie, czy zachowania prowadzące do rozpadu rodziny a w rezultacie do wielkiego cierpienia dzieci i dorosłych – wyjaśnia Magdalena Korzekwa Kaliszuk.
Jej zdaniem, jednym z ważniejszych problemów związanych z ochroną życia jest lęk przed przyjęciem dziecka, lęk przed zmianą sytuacji i planów życiowych. – W ostatnich latach na Facebooku publikowaliśmy świadectwa i historie osób dotkniętych rozmaitymi trudnościami, często bardzo poważnymi, które jednak cieszą się swoim życiem i swoim rodzicielstwem. Wiemy, że to mocno przemawia do ludzi, działa na serce i na sumienie, pokazując, że w tym rzekomym „wyborze” w istocie chodzi o możliwość zabijania konkretnych ludzi – mówi założycielka Fundacji. – Wiele osób pisało nam, że pod wpływem takich świadectw zmieniły swoje podejście: kiedyś popierały możliwość zabicia dziecka podejrzanego o chorobę lecz zmieniły zdanie – dodaje.
Dlatego właśnie pierwszy projekt Fundacji Grupa Proelio polegać będzie na stworzeniu serii krótkich, kilkuminutowych reportaży filmowych, ukazujących, że niezależnie od choroby i sytuacji rodzinnej życie człowieka ma sens, że może to być życie bardzo szczęśliwe i że można być również szczęśliwym rodzicem dziecka z ciężką chorobą, wadą czy inną dużą trudnością. Filmy przeznaczone będą m.in. do publikacji w mediach społecznościowych. Zdjęcia do pierwszego filmu, który ukaże historię szczęśliwej osoby z wadą genetyczną zaplanowane są na 25 marca. Reportaże tworzy Damian Żurawski, autor nagradzanego filmu dokumentalnego „Orzech – zawsze chciałem być z ludźmi”.
Fundację można wesprzeć modlitewnie i materialnie oraz poprzez udostępnianie informacji nt. jej działań. Informacje o kolejnych działaniach publikowane są na stronie na Facebooku.