W Mediolanie powstanie dom dla rodziców hospitalizowanych dzieci

by FUNDACJA JZN
W Mediolanie powstaje noclegownia dla rodziców towarzyszących swoim dzieciom podczas hospitalizacji z dala od domu. Trzypiętrowy budynek, który pomieści sześć rodzin, został właśnie przekazany kościelnemu stowarzyszeniu UNITALSI, które zajmie się jego remontem i przystosowaniem do potrzeb nowych mieszkańców. Placówka będzie przeznaczona głównie dla osób, których nie stać na zakwaterowanie w drogich mediolańskich hotelach.

Do dyspozycji każdej rodziny będzie sypialnia i łazienka. Wspólne będą zaś kuchnia i salon oraz dziedziniec na świeżym powietrzu, gdzie mieszkańcy będą mogli się spotykać i wspierać. Prace remontowe rozpoczną się na początku września. Dom zostanie oddany do użytku na wiosnę przyszłego roku.

„Miłość rodziców jest dla dziecka tak samo ważna, jak leczenie i ma również znaczenie terapeutyczne. Dzięki tej placówce będą mogli towarzyszyć swoim dzieciom w godnych warunkach” – powiedział Radiu Watykańskiemu Vittore De Carli, prezes UNITALSI Lombardia, które jest inicjatorem projektu.

„Unitalsi jest zawsze blisko tych rodzin. Już niedługo będziemy mogli z radością przyjąć bliskich dzieci, które zmagają się z chorobą. Ich cierpienie, jak mówi Papież Franciszek, jest niezrozumiałe i dlatego robimy wszystko, aby nieco im ulżyć. Znamy przypadki, gdy rodzice, aby być blisko swoich cierpiących dzieci, tygodniami koczowali na ulicy lub spali w samochodach. Jednak w takich warunkach bardzo trudno o zachowanie pogody ducha i nadziei potrzebnej dziecku – powiedział w rozmowie z papieską rozgłośnią Vittore De Carli. – W Mediolanie znajduje się wiele znakomitych szpitali specjalistycznych, które zajmują się leczeniem chorób u dzieci, stąd wybór miejsca na dom. Opatrznościowym znakiem jest to, że znajduje się on obok sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, a to właśnie Maryja jest patronką UNITALSI. Wierzymy, że miłość naszej niebieskiej Matki pomoże rodzicom i dzieciom w ich trudnej drodze.“

UNITALSI to kościelna organizacja, która na co dzień zajmuje się transportem chorych do Lourdes i innych sanktuariów. Powstała w 1903 r. z inicjatywy młodego szlachcica, Giovaniego Battisty Tomassiego, cierpiącego na nieuleczalne zapalenie stawów. Mężczyzna wybrał się do Lourdes z nadzieją na uzdrowienie. Zamierzał odebrać sobie życie, gdyby ono nie nastąpiło. Zdesperowany Tomassi doświadczył jednak innego rodzaju cudu: nie został uzdrowiony ze swojej dolegliwości, ale otrzymał dar wiary, nadziei, pociechy i pokoju. W dowód wdzięczności postanowił pomagać osobom cierpiącym, które zdecydowały się na pielgrzymkę do Lourdes. Dziś organizacja wciąż opiera się na ofiarnej pracy setek wolontariuszy, którzy angażują się w towarzyszenie i pomoc osobom niepełnosprawnym, chorym, starszym i potrzebującym podczas pielgrzymek.

Łukasz Sośniak SJ / vaticannews.va

You may also like

Facebook