Szersze możliwości aplikowania uczelni o prowadzenie kierunków lekarskich oraz zmiany w kredytach na studia medyczne przewiduje ustawa, którą przyjął w czwartek Sejm.
Za nowelizacją głosowało 316, przeciw było czterech, a wstrzymało się od głosu 128 posłów. Jest to nowela ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Podczas prac nad ustawą rząd wycofał się z propozycji kształcenia lekarzy na uczelniach zawodowych – ten pomysł został skrytykowany przez opozycję. Jak wyjaśniał wiceszef resortu zdrowia Sławomir Gadomski, nowela w obecnym kształcie przewiduje m.in. szersze możliwości aplikowania o prowadzenie kierunków lekarskich jedynie dla uczelni prowadzących kształcenie na profilu akademickim.
W myśl noweli pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim lekarsko-dentystycznym może uzyskać uczelnia akademicka, która posiada kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu lub prowadzi studia na co najmniej jednym kierunku przygotowującym do wykonywania zawodu i posiada kategorię naukową w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu. Podczas głosowania przepadły wnioski mniejszości zgłoszone przez Wojciecha Maksymowicza (Polska 2050), które polegały na wykreśleniu takiej możliwości.
Ustawa określa także zasady wsparcia dla osób odbywających odpłatne studia w języku polskim na kierunku lekarskim z obowiązkiem ich późniejszego odpracowania w publicznej służbie zdrowia. Zakłada również umorzenie kredytu w całości. Będzie to możliwe pod warunkiem spełnienia odpowiednich warunków. Kredyty na studia medyczne będą udzielane przez banki komercyjne, z którymi Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł stosowną umowę. Jak wyjaśniał wiceminister Gadomski w czasie prac w komisji kredyt nie jest przymusem, ale szansą dla studentów. W ocenie ministra – możliwość otrzymania kredytu, który zostanie umorzony, jeśli osoba przepracuje przez 10 lat w systemie państwowej ochrony zdrowia, jest benefitem.
Teraz ustawa trafi do Senatu.