Świąteczne choinki, wykonane przez uczniów oraz nauczycieli Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy, stały się prezentem dla podopiecznych Domu Sue Ryder.
Blisko dwadzieścia niecodziennych drzewek powstało w klasach o profilu florystycznym. Stanęły one na stolikach, które znajdują się przy łóżkach pacjentów. Dodatkiem do nich były pierniki, upieczone m.in. przez pierwszaków z ośrodka. Uczniowie przygotowują również specjalne kartki, które trafią do chorych tuż przed Bożym Narodzeniem.
W dostarczeniu prezentów pomogli przyjaciele ośrodka im. Braille’a, na co dzień związani z salezjańską parafią św. Marka w Bydgoszczy, którzy przed oknami Domu Sue Ryder zaśpiewali kolędy.
NZOZ Dom Sue Ryder jest wielospecjalistyczną placówką, która służy dorosłym i dzieciom wymagającym opieki paliatywnej i hospicyjnej. Zajmuje się pacjentami, na każdym etapie choroby, począwszy od wczesnej diagnostyki, leczenia, opieki psychologicznej po terapię zajęciową i rehabilitację. Specjalistyczne zespoły medyczne zajmują się również chorymi wymagającymi żywienia dojelitowego oraz wentylacji mechanicznej przy pomocy respiratora.
Placówka powstała w bydgoskiej dzielnicy Fordon, dzięki angielskiej fundacji Sue Ryder, brytyjskiej działaczki charytatywnej (1923-2000). Podczas II wojny światowej wstąpiła ona do Korpusu Pierwszej Pomocy Pielęgniarskiej, następnie została przydzielona do polskiej sekcji tajnej brytyjskiej agencji rządowej zajmującej się dywersją i wspieraniem ruchu oporu w okupowanej Europie. Opiekowała się m.in. cichociemnymi, wysyłanymi do Polski. Później, do końca życia, kierowała założoną przez siebie międzynarodową fundacją charytatywną.