W całym kraju wigilie dla osób ubogich i bezdomnych

by FUNDACJA JZN
Wspólny posiłek lub z powodu epidemii poczęstunek na wynos, modlitwa i rozmowa oraz paczki z żywnością i potrzebnymi artykułami złożą się na organizowane w całej Polsce wigilie dla osób ubogich i bezdomnych. Przygotowują je jak co roku Caritas diecezjalne, Wspólnota Sant`Egidio i lokalne organizacje pomocowe przy wsparciu dużych sponsorów i miejscowych przedsiębiorców. Część spotkań już się odbyła, ale większość tradycyjnie zaplanowano na 24 grudnia.

Wigilie z Caritas – aż 108 miast

Podczas tegorocznej Wigilii, podobnie jak w ubiegłych latach, ubodzy, bezdomni, samotni będą mogli ogrzać się ciepłem płynącym od ludzi dobrej woli. Caritas przygotuje dla nich stoły z poczęstunkiem i paczki żywnościowe. Tym razem w Wigilię Caritas zaangażowało się 108 miast w całej Polsce.

W 44 miastach 12 tys. potrzebujących zasiądzie do wspólnej wieczerzy lub dostanie gorący posiłek na wynos, a w 64 miastach kolejnych 18 tys. osób otrzyma paczki z żywnością, z której będzie można samodzielnie przygotować sobie wigilijną kolację. Przy tak ogromnym przedsięwzięciu potrzeba wielu rąk do pracy, dlatego w pakowaniu i rozdawaniu paczek weźmie udział ok. 2 tys. wolontariuszy z 34 diecezji. W sumie tą szczególną i tak ważną w tym czasie pomocą zostanie objętych 30 tys. osób, dla których zostanie przygotowanych 65 ton żywności.

– W tym roku zasiądziemy znów do wspólnego stołu, chociaż w wielu miejscach, z uwagi na okres pandemii, akcja będzie jeszcze miała formę rozdawania paczek – podkreśla Bartosz Kulisz, koordynator programów pomocy żywnościowej w Caritas Polska. – Przesłanie akcji pozostaje bez zmian, chodzi nie tylko o przekazanie potrzebującym konkretnej pomocy w postaci paczki, ale także o to, aby obdarowani poczuli, że są otoczeni troską i że nie zapominamy o nich – dodaje.

Produkty, które posłużą do przygotowania świątecznych poczęstunków i paczek na Wigilię Caritas, pochodzą m.in. ze zbiórki żywności „Tak. Pomagam!” prowadzonej w dniach 3–4 grudnia przez wolontariuszy Caritas w sklepach w całej Polsce, podczas której zebrano blisko 208 tys. kg żywności. Jak przyznaje Krzysztof Uchnast, drużynowy 80. Warszawskiej Drużyny Wędrowników ZHR, która wzięła udział w akcji, okres przedświąteczny obfituje w inicjatywy pomocowe, w pomaganie warto jednak angażować się przez cały rok

Idea Wigilii Caritas pochodzi z Poznania, gdzie od kilkunastu lat ubodzy gromadzą się w Wigilię na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Akcję od początku wspiera właściciel marki Selgros Cash & Carry.

W przedświąteczną pomoc włączają się także inni partnerzy Caritas. Ponad 500 paczek przekazali podopiecznym Caritas pracownicy spółek skarbu państwa w ramach świątecznej akcji „Zostań świętym Mikołajem – podaruj prezent”. Na listy do Mikołaja odpowiedzieli pracownicy firm GAZ-SYSTEM SA, PERN SA, Alior Bank SA oraz PGNiG Gazoprojekt S.A, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A.

Zakupione przez nich prezenty trafią do dzieci z rodzin korzystających ze wsparcia Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Caritas Archidiecezji Białostockiej i Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej i ośrodka dla uchodźców w Lininie.

Blisko 60 paczek trafiło także do ośrodka wychowawczego i szkoły specjalnej w Mocarzewie – wspieranych przez Caritas Polska placówek, które prowadzą siostry zmartwychwstanki. Caritas Polska pomoże też w budowie domu dla dorosłych podopiecznych sióstr z Mocarzewa, przekazując kwotę ponad 160 tys. zł.

Sant`Egidio w całej Polsce

W Warszawie 25 grudnia świąteczny obiad na wynos i gwiazdkowe prezenty otrzyma około 700 osób ubogich, bezdomnych, starszych i samotnych. W tym roku Święta z Ubogimi, od kilku lat organizowane przez Wspólnotę Sant`Egidio, w dostosowanej do sytuacji epidemicznej formule odbędą się w trzech lokalizacjach.

Będzie to parafia Świętej Barbary przy ul. Nowogrodzkiej, gdzie o godz. 15.00 z ubogimi spotka się metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, ponadto parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Powiślu, na terenie której Sant’Egidio prowadzi Szafę Przyjaciół i Centrum Pomocy oraz kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, gdzie Wspólnota od kilku lat regularnie organizowała Obiad Bożonarodzeniowy.

Przed południem część posiłków i prezentów zostanie zawieziona bezpośrednio do zaprzyjaźnionych osób bezdomnych, żyjących „na peryferiach” miasta, m.in. w przyczepach kempingowych, altankach działkowych czy pustostanach.

Wspólnota Sant’Egidio świętuje w Warszawie Boże Narodzenie z ponad tysiącem osób. W świątecznych planach znalazły się bowiem również odwiedziny u mieszkających samotnie osób starszych; prezenty dla mieszkańców DPS-u na Solcu, z którymi członkowie Sant’Egidio przyjaźnią się od lat; festa dla dzieci z prowadzonej przez Wspólnotę Szkoły Pokoju; a także podarunki dla imigrantów i uchodźców z ośrodka w Dębaku oraz 7 stycznia kolejne już spotkanie dla mieszkających w Polsce Ukraińców, którzy nie mogą w tym czasie wrócić do swoich rodzinnych domów.

Święta z Ubogimi zaplanowane są również w Poznaniu, gdzie Wspólnota Sant’Egidio chce obdarować bożonarodzeniowym obiadem i gwiazdkowymi prezentami swoich ubogich i bezdomnych przyjaciół, a także przygotować upominki dla mieszkańców jednego z poznańskich DPS-ów oraz dzieci romskich ze Szkoły Pokoju i w ten sposób w czasie Świąt okazać solidarność ponad 300 osobom.

Bożonarodzeniowe paczki dla osób w trudnej sytuacji materialnej, a także upominki dla przyjaciół z DPS-u w Trzcińsku-Zdroju jak co roku przygotowuje również Wspólnota Sant’Egidio w Chojnie. W sumie w całej Polsce z Sant’Egidio świętować będzie ponad 1500 osób bezdomnych, ubogich, starszych, samotnych, migrantów i uchodźców.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu powstała w Rzymie w 1982 roku i od lat żywa jest we wspólnotach na całym świecie. W ub. roku Wspólnota Sant’Egidio w 70 krajach ugościła ponad 250 tys. osób.

Poznań – wigilia w miejskich jadłodajniach

– Wigilię Caritas dla ubogich w tym roku, podobnie jak rok temu zorganizujemy w czterech poznańskich Jadłodajniach (ul. Ściegiennego 133, ul. Łąkowa 4, ul. Taczaka 7/17, ul. Niegolewskich 23) przeznaczonych dla osób potrzebujących. Zaplanowaliśmy ją na 24 grudnia w godzinach 11.00 – 13.00 – informuje poznańska Caritas. Ze zbiórki zorganizowanej przez Caritas zostaną przygotowane paczki dla minimum 1400 osób.

Od wielu lat Caritas organizowała największą w Polsce Wigilię pod jednym dachem dla ubogich, bezdomnych, starszych, chorych oraz samotnych osób z Poznania i okolic na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

„W tym roku Wigilia również się odbędzie, ale tak jak w roku poprzednim, w innej formule niż dotychczas. We wszystkich czterech Jadłodajniach dla ubogich będą wydawane paczki świąteczne z daniami wigilijnymi na wynos oraz paczki na pozostałą część świąt dla osób potrzebujących. Być może paczki świąteczne zostaną wydane potrzebującym dzień wcześniej na MTP. Zmiana formuły jest oczywiście związana z utrudnieniami, jakie powoduje epidemia koronawirusa.

„Większości z nas wieczerza wigilijna kojarzy się z ciepłem rodzinnym i radosnym świętowaniem. Spędzamy ten czas z najbliższymi, kolędujemy i wspólnie wybieramy się na Pasterkę. Tego dnia nikt nie chce być sam, każdy szuka ciepła, obecności drugiego człowieka. W tym roku bliskość między potrzebującymi musi pozostać na poziomie ducha. Nie będzie tradycyjnego łamania się opłatkiem i nie zasiądą wspólnie do stołu w większym gronie. Obiecujemy jednak, że zrobimy wszystko, aby te święta mogły być dla potrzebujących jak najlepsze” – zapowiada poznańska Caritas.

Kraków – ciepły posiłek i możliwość szczepienia

Kilka dni temu odbyła się już XXV Wigilia dla Bezdomnych i Potrzebujących na Rynku Głównym w Krakowie. Jej organizatorem była „Grupa Kościuszko M2B” oraz restauracje „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni”, w których przygotowywane są świąteczne potrawy.

Jan Kościuszko to znany krakowski restaurator, twórca i założyciel sieci restauracji „Chłopskie Jadło”, następnie sieci „Polskie Jadło”. Jest pomysłodawcą i organizatorem mającej miejsce na krakowskim Rynku już od ponad dwudziestu lat Wigilii dla Potrzebujących. Za swoją działalność charytatywną został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jego zdaniem, prawdziwym nieszczęściem jest niemożność zapewnienia sobie ciepłego posiłku, ale równie mocno boli samotność. – W zeszłym roku pandemia zmusiła nas do zorganizowania tego wydarzenia w formie samochodowego konwoju, ale w tym roku wracamy na krakowski rynek i będziemy bardzo mocno dbać o bezpieczeństwo przybyłych – powiedział Jan Kościuszko.

Tradycyjnie oprócz ciepłych posiłków rozdawane były też świąteczne paczki, w których znalazły się produkty spożywcze o przedłużonym terminie ważności. Wszyscy chętni mogli także skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej, w tym zaszczepić się przeciwko COVID-19 w specjalnie przygotowanym szpitalu polowym.

Białystok – wigilia z abp. Guzdkiem

Na wigilię dla potrzebujących zapraszają 24 grudnia w południe Fundacja Rodziny Czarneckich, Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia.

Spotkanie osób bezdomnych, samotnych i ubogich podobnie jak w roku ubiegłym będzie miało charakter wydawanych paczek z żywnością, gotowymi daniami świątecznymi oraz chemią gospodarczą. Paczki otrzyma w sumie około 700 osób.

Na placu pod białostocką archikatedrą stanie szopka, choinki, a wydawaną żywność pobłogosławi abp Józef Guzdek, metropolita białostocki. Wszyscy potrzebujący oprócz żywności, gotowych potraw i paczek z chemią gospodarczą, otrzymają również opłatek.

„Z powodu pandemii nie będziemy mogli zasiąść przy wspólnym stole, ale nie pozostawimy naszych bliźnich bez pomocy” – zapewnia dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek.

Archidiecezja lubelska – Wigilia Miłosierdzia w trzech miastach

W Lublinie Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 2017 r. przygotowuje Wigilię Miłosierdzia. W tym roku odbędzie się ona 24 grudnia o godz. 10.00 w kilku miastach na terenie archidiecezji. 500 paczek z żywnością ufundowały PERŁA – Browary Lubelskie S.A.Dodatkowo „Perłowe” lokale – lubelskie lokale Perły przygotują 400 porcji świątecznego bigosu na wigilijne spotkanie.

W tym roku Wigilia Miłosierdzia rozciągnie się nie tylko na Lublin (plac przy Domu Nadziei Caritas Archidiecezji Lubelskiej, al. Unii Lubelskiej 15), ale także na Chełm (plac przy parafii Narodzenia NMP, ul. Lubelska 2) i Puławy (sala teatralna przy parafii Miłosierdzia Bożego, ul. M. Kowalskiego 1).

Caritas Archidiecezji Lubelskiej szacuje, że w trzech miejscach ze wsparcia skorzysta blisko 1000 osób (ok. 200 w Chełmie i Puławach oraz 600 w Lublinie). Wydarzenie to odbędzie się 24 grudnia 2021 r. o godzinie 10.00 (w każdym z miast). Spotkaniu w Lublinie przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik, w Puławach bp Adam Bab, zaś w Chełmie bp Józef Wróbel.

Źródło: KAI

You may also like

Facebook