Święta Bożego Narodzenia a budowanie relacji. Przedstawiamy wyniki badania

by FUNDACJA JZN
Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej jednoznacznie pokazują, że okres Świąt Bożego Narodzenia jest dla Polaków bardzo ważny w kontekście budowanie relacji rodzinnych. – To kolejne potwierdzenie faktu, że rodzina jest dla Polaków najważniejsza, a okres świąteczny szczególnie sprzyja właśnie umacnianiu tych więzi – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Raport z badania Kantar „Święta Bożego Narodzenia a budowanie relacji rodzinnych”  przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wykazuje, że dla zdecydowanej większości Polaków już same przygotowania do Świąt to ważny element budowania relacji w rodzinie. Takiego zdania było aż 89 proc. badanych.

– Dla 80 proc. pytanych osób przerwa świąteczna to okazja do budowanie relacji, na które na co dzień nie ma czasu, natomiast 88 proc. przyznaje, że przekazywanie rodzinnych zwyczajów i tradycji świątecznych to ważny element budowania wspólnoty w rodzinie. Wyniki badania to kolejne potwierdzenie faktu, że rodzina jest dla Polaków najważniejsza, a okres świąteczny szczególnie sprzyja właśnie umacnianiu tych więzi – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Przede wszystkim rodzinny wymiar Świąt potwierdzają odpowiedzi na następne pytanie. Polacy najbardziej lubią w Świętach Bożego Narodzenia wspólne spędzanie czasu z rodziną (74 proc.) i spotkania z bliskimi (48 proc.). Na trzecim miejscu jest odpoczynek od pracy – tak odpowiedziało 36 proc.

Wśród najważniejszych zwyczajów i tradycji rodzinnych związanych ze Świętami znalazły się przede wszystkim wspólna kolacja wigilijna – tak odpowiedziało 58 proc. badanych, dzielenie się opłatkiem – dla 52 proc. oraz ubieranie choinki (41 proc.).

Źródło: gov.pl

You may also like

Facebook