22 września w Sejmie rozpoczęła się debata nad poselskim projektem ustawy, który ma zagwarantować większą ochronę dzieciom poczętym dzieciom w wyniku procedury in vitro. Nowy projekt ma m.in. zmienić definicję zarodka i tym samym wzmocnić jego ochronę, poinformował Gość Niedzielny.
Zgodnie z projektem w procedurze in vitro będzie można tworzyć tylko jeden zarodek, który należy umieścić w ciele kobiety w ciągu 72 godzin. „Obecnie w ustawie o leczeniu niepłodności zapisane jest, że zarodek to «grupa komórek powstała wskutek pozaustrojowego połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej, od zakończenia procesu zlewania się jąder komórek rozrodczych (kariogamia) do chwili zagnieżdżenia się w śluzówce macicy». Wnioskodawcy chcą, by zarodek definiować jako «dziecko poczęte w najwcześniejszej fazie rozwoju biologicznego, powstałe w wyniku połączenia gamety męskiej i żeńskiej»”.
Projekt ma zagwarantować dzieciom poczętym in vitro prawo do urodzenia się oraz „wyeliminować praktyki selekcji, przywrócić relacje pomiędzy decyzją o poczęciu życia a odpowiedzialnością za jego rozwój”, mówił Jan Klawiter.
Czytaj więcej: gosc.pl