5 listopada minęło 31 lat od pierwszego udanego przeszczepienia serca w Polsce, które miało miejsce w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu. Biorcą przeszczepu był p. Józef Krawczyk. W tym historycznym zabiegu brali udział między innymi Zbigniew Religa, Andrzej Bochenek, Jerzy Wołczyk, Marian Zembala oraz Bogusław Ryfiński. Do dziś w Zabrzu wykonano około 1000 przeszczepień tego narządu – donosi Poltransplant.
Prof. Religa wspominał to wydarzenie następująco: „Było to jak wyłamywanie zamkniętych drzwi. Tego dnia wiele rzeczy wydarzyło się dla nas, lekarzy w Polsce, po raz pierwszy. Nie mieliśmy doświadczenia w robieniu takich operacji, wydawały nam się bardzo trudne i skomplikowane”.
Jak podkreśla prezes Stowarzyszenia Transplantacji Serca, Tadeusz Bujak, osiągnięcia prof. Religi dały w latach 80. nadzieję wielu chorym, którym lekarze nie potrafili wcześniej pomóc. „We wspomnieniach wielu osób powtarza się ten sam motyw – dowiedziałem się, że jest w Zabrzu doc. Religa, który robi przeszczepy, nawiązałem z nim kontakt, a potem wielka radość – dostałem list od doc. Religi. To tak, jakbym dostał list od Pana Boga, że może jeszcze będę żył” – opowiadał Bujak.
Do końca 1999 roku na całym świecie wykonano ponad 55 tysięcy transplantacji serca. W Polsce w ostatnich pięciu latach przeprowadzono ok. 70-100 takich operacji rocznie.
Źródło: www.poltransplant.org.pl oraz naukawpolsce.pap.pl