Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawiło projekt rozporządzenia, który zakłada zwiększenie ochrony dla kobiet w ciąży. Propozycje zmian dotyczą wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży oraz karmiących dziecko piersią.
Według nowych zapisów „kobiety w ciąży nie powinny ręcznie przenosić ciężarów pod górę, przewozić ciężarów na taczkach i wózkach poruszanych ręcznie oraz przenosić materiałów ciekłych – gorących, żrących lub o właściwościach szkodliwych dla zdrowia (bez względu na masę tych przedmiotów)”, a także „powinny unikać prac, które polegają na przetaczaniu przedmiotów o okrągłych kształtach oraz które zmuszają do pchania lub ciągnięcia (z odpowiednio dużą siłą) ciężkich przedmiotów” (za: wpolityce.pl).
Kobiety ponadto, według nowych zasad, nie powinny wykonywać pracy w pozycji wymuszonej. Zapisy w projekcie regulują również czas pracy kobiet w pozycji stojącej oraz czas pracy przed monitorem.
Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada, że przepisy wejdą w życie 1 maja 2017 r.
„Projekt rozporządzenia doprecyzowuje podpisaną w lipcu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację Kodeksu pracy. Zakłada ona m.in., że kobiety, które są w ciąży lub karmią dziecko piersią nie mogą wykonywać prac mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie piersią” – pisze portal wpolityce.pl
Źródło: wpolityce.pl