Wrocław: najwięcej przeszczepów szpiku w Europie

by

We wrocławskiej klinice onkologicznej „Przylądek Nadziei” w ciągu pierwszego roku jej działania wykonano 86 przeszczepów szpiku – to najwięcej zabiegów w porównaniu z wszystkimi klinikami w Europie i połowa przeszczepów w Polsce.

 

Wrocławska Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej od roku działa w nowym budynku przy ul. Borowskiej. W tym czasie udzielono 7 tys. hospitalizacji, 2 tys. porad lekarskich i aż 86 przeszczepów szpiku kostnego, co stanowi ponad połowę przeszczepów wykonywanych w całej Polsce. Średnio w europejskich klinikach wykonuje się ich do 60 rocznie.

 

Prof. Krzysztof Kałwak, zastępca kierownika kliniki, podkreślił, że na uwagę zasługuje nie tylko ilość, ale również skuteczność tych zabiegów – „w starej siedzibie kliniki tzw. śmiertelność wynikająca z powikłań w ciągu stu dni po przeszczepie wynosiła 10-15 proc. Natomiast w nowej klinice w ciągu roku na 86 przeszczepionych dzieci odeszło tylko jedno dziecko. Śmiertelność spadła do granicy jednego procenta, co jest wynikiem światowym”.

 

Budowa nowoczesnej siedziby nazwanej „Przylądek Nadziei” kosztowała 115 mln zł. „Przylądek Nadziei” zastąpił 100-letni budynek przy ul. Bujwida. Klinika ma 17 stanowisk transplantacyjnych oraz 76 łóżek stacjonarnych w salach jednoosobowych i dwuosobowych. W każdej sali znajdują się również łóżka dla rodziców. Funkcjonuje również szpital dzienny z 10 łóżkami dla pacjentów, którzy do kliniki przyjeżdżają na zabiegi czy na chemioterapię. Oprócz pomieszczeń medycznych są tam też świetlica, biblioteki i dwie sale szkolne.

 

Źródło: www.mp.pl

You may also like

Facebook