1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS, który został ustawiony z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1988 r. W tym dniu na całym świecie organizowane są liczne akcje i kampanie, których celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat wirusa i choroby. To także dzień solidarności z tymi, których dotyczy problem HIV i AIDS.
„Według oficjalnych danych opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP–PZH) od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 marca 2016 r. stwierdzono w Polsce zakażenie HIV u 20 252 osób, odnotowano 3 363 zachorowań na AIDS oraz 1335 zgonów z tego powodu” – informuje Medycyna Praktyczna.
Powyższe liczby w skali kraju nie przerażają, jednak niezwykle niepokojący jest fakt, iż w Polsce jest jeden z największych w Europie odsetek osób nieświadomych zakażenia HIV. Jedna osoba na 4 wie, że jest zakażona, podczas gdy w innych krajach jest odwrotnie – tylko jedna osoba na 4 nie wie o swoim zakażeniu. Według szacunków nad Wisłą żyje od 35 do 50 tysięcy osób z HIV. Mimo że każdego dnia o zakażeniu dowiadują się 3 osoby, tylko co 10. obywatel naszego kraju kiedykolwiek poddał się badaniom na obecność HIV, a 90% Polaków nigdy takiego testu nie wykonało (za: www.mp.pl).
Na odbywającej się w dniu wczorajszym audiencji, Papież Franciszek wystosował z okazji tego dnia apel, w którym zachęca do modlitwy za osoby chore i ich bliskich, a także apeluje o odpowiedzialne zachowania – „Miliony ludzi żyje z tą chorobą, a tylko połowa z nich ma dostęp do terapii ratujących życie. Zachęcam do modlitwy za nich i za ich bliskich, a także do promowania solidarności, aby również najubożsi mogli korzystać z odpowiedniej diagnostyki i terapii. Apeluję ponadto, aby wszyscy postępowali odpowiedzialnie, zapobiegając w ten sposób dalszemu rozprzestrzenianiu się tej choroby”.
Źródło: www.mp.pl oraz pl.radiovaticana.va