W ubiegły czwartek, urząd Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA) zatwierdził pierwszy wniosek na wykorzystanie dawstwa mitochondrialnego w przypadku pacjentek z chorobami mitochondrialnymi. Licencję na stosowanie tej techniki otrzymali naukowcy z Newcastle University. O decyzji urzędu poinformowała przewodnicząca HFEA, Sally Cheshire.
Jak wytłumaczyła Sally Cheshire, od tej chwili pacjenci, którzy będą chcieli skorzystać z dawstwa mitochondrialnego, będą mogli indywidualnie składać wnioski do HFEA o zastosowanie tej metody. Szacuje się, że rocznie skorzysta z tej techniki około 25 kobiet.
Celem stosowania nowej metody jest zapobieganie przenoszeniu na dzieci ciężkich chorób mitochondrialnych. Zakłada ona, że poza komórkami rozrodczymi ojca i matki przy zapłodnieniu wykorzystywane będą zdrowe mitochondria pochodzące od obcej kobiety.
Dawstwo mitochondrialne budzi jednak liczne dylematy oraz rodzi pytania natury nie tylko etycznej, ale również medycznej (więcej: Na świat przyszło pierwsze dziecko trojga rodziców).
Źródło: www.mp.pl