Na świat przyszło pierwsze dziecko trojga rodziców

by

Magazyn medyczny New Scientist poinformował, że urodziło się pierwsze na świecie dziecko z trojga rodziców. Chłopiec, który pięć miesięcy temu przyszedł na świat, ma kod genetyczny DNA swoich rodziców – mamy, taty oraz dawczyni. Nowa metoda wzbudza dzisiaj w licznych środowiskach wiele kontrowersji.

 

Celem stosowania nowej metody jest zapobieganie przenoszeniu na dzieci ciężkich chorób mitochondrialnych. Zakłada ona, że poza komórkami rozrodczymi ojca i matki przy zapłodnieniu wykorzystywane będą zdrowe mitochondria pochodzące od obcej kobiety.

 

„Amerykańscy naukowcy wyjechali do Meksyku, w którym nie obowiązuje prawo zakazujące prac nad tą metodą i pobrali kobiecą komórkę jajową od matki i dawczyni. Następnie w komórce jajowej matki pozostawili jedynie jądro komórki, które przeszczepili do mitochondrium pobranego od dawczyni i z którego usunięto jądro. Tak powstała «zdrowa» komórka jajowa, którą potem połączono w warunkach laboratoryjnych z plemnikiem ojca” (za: www.tvn24.pl).

 

Technika, która jest formą inżynierii genetycznej, wiąże się z licznymi dylematami etycznymi i moralnymi. Oprócz faktu, że będzie ona możliwa wyłącznie na drodze zapłodnienia in vitro będącego procedurą głęboko nieetyczną, pojawiają się również pytania o status dawczyni mitochondriów (kwestia anonimowości dawstwa oraz jego odpłatności) oraz o ewentualne prawa dawczyni do dziecka po jego urodzeniu.

 

Naukowcy przestrzegają ponadto, że fakt pochodzenia DNA dziecka od trojga rodziców może wpłynąć na interakcje pomiędzy jądrem i mitochondriami. Istnieje także ryzyko dla zdrowia dziecka, gdyż procedura wiąże się z poważnym manipulowaniem embrionem, które idzie o wiele dalej niż ma to miejsce aktualnie. Wielu etyków przewiduje, że wprowadzenie nowej metody otworzy furtkę do projektowania „genetycznie zmodyfikowanych dzieci”.

 

Źródło: www.tvn24.pl oraz  Newsletter Bioetyczny

You may also like

Facebook