Niektóre kliniki przeprowadzające procedurę zapłodnienia in vitro zaczęły oferować starszym kobietom nową usługę, tzw. tandemowe in vitro (ang. Tandem IVF).
W wielu krajach ta metoda jest zakazana, jednak tam, gdzie prawo nie reguluje dostatecznie zasad przeprowadzania procedur zapłodnienia in vitro, część klinik rozszerzyła ofertę świadczonych usług o tandemowe in vitro. Procedurę tę przeprowadza się między innymi w Hiszpanii, Grecji, Meksyku i Indiach.
Gdy kobieta po 40. roku życia przychodzi do lekarza, by poddać się procedurze sztucznego zapłodnienia, zwykle proponuje się jej najpierw utworzenie zarodków z jej własnych komórek jajowych, a jeżeli to się nie powiedzie – z komórek dawczyni. Kliniki oferujące tandemowe in vitro mogą zaproponować kobiecie znacznie tańsze rozwiązanie – połączenie tych dwóch rozwiązań. Do macicy kobiety wszczepia się jednocześnie embriony utworzone z jej komórek jajowych oraz utworzone z komórek pochodzących od młodszej dawczyni.
W niektórych klinikach oferowane są dodatkowe usługi w połączeniu z tandemowym in vitro: „odmładzanie” komórek jajowych kobiety poprzez wstrzykiwanie pobranych z nich jąder komórkowych do enukleowanych (pozbawionych jądra) komórek jajowych dawczyni oraz redukcję embrionów (selektywną aborcję) w 11. lub 12. tygodniu ciąży. Kiedy w łonie matki rozwija się więcej embrionów – eliminuje się te powstałe z komórek dawczyni.
Źródło: www.bioedge.org