Kobieta po przeszczepieniu macicy po raz pierwszy w USA urodziła dziecko. Poród odbył się w szpitalu w Dallas w stanie Teksas. Do tej pory na świecie odnotowano kilka takich narodzin.
Kobieta, która urodziła dziecko pragnie pozostać anonimowa – nie znamy daty narodzin, wagi ani płci dziecka. Potwierdzono jednak, że jest ono zdrowe. O sprawie poinformował powiedział Craig Civale, rzecznik Baylor i Baylor Scott & White Research Institute. Dawczynią macicy była 36-letnia pielęgniarka, która przekazała swój organ anonimowej kobiecie. Zabieg pobrania macicy trwał 5 godzin, podobnie jak zabieg wszczepienia jej biorczyni.
Program przeszczepiania macicy rozpoczęto w Baylor University Medical Center w ubiegłym roku. Natomiast pierwsza próba przeszczepienia macicy w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w lutym 2016 r. w Cleveland Clinic w stanie Ohio, od zmarłej dawczyni (transplantacja nie powiodła się z powodu zakażenia).
Pierwsze dziecko z przeszczepionej macicy przyszło na świat w 2014 r. Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska w Göteborgu w Szwecji.
Przeszczepy macicy budzą liczne kontrowersje etyczne – są to przeszczepy tymczasowe, które nie ratują życia, natomiast wiążą się z ryzykiem dla zdrowia dawczyni, biorczyni, jak również dziecka, o ile uda się doprowadzić do powstania ciąży. Innym dylematem moralnym jest fakt, że wszystkie dotychczas urodzone dzieci powstały w procedurze in vitro; w stadium zarodkowym były one implantowane do wcześniej przeszczepionej macicy.
Źródło: www.reuters.com