Czy Dania pójdzie śladem Islandii i całkowicie wyeliminuje osoby z zespołem Downa?

by

W ubiegłym roku w Danii urodziło się zaledwie 24 dzieci z zespołem Downa. Duński rząd zaprzecza jednak jakoby prowadził politykę mającą na celu wyeliminowanie osób z trisomią 21. Fakty tymczasem mówią same za siebie – 2016 roku w Danii na świat przyszła tylko czwórka dzieci z rozpoznanym w okresie życia prenatalnego zespołem Downa oraz 20 dzieci, u których wadę genetyczną rozpoznano po urodzeniu.

 

Duński ambasador w Irlandii, Carsten Søndergaard, powiedział irlandzkiemu komitetowi, który debatuje nad zalegalizowaniem aborcji w swoim kraju, że Dania nie kieruje się bezpośrednią polityką zabijania dzieci z zespołem Downa i zaprzeczył, że jego rząd stara się wyeliminować te dzieci ze społeczeństwa. „Generalnie należy zauważyć, że nie jest polityką duńskich władz ds. zdrowia, aby zlikwidować zespół Downa” – napisał Søndergaard do komitetu Oireachtas – „ale ich obowiązkiem jest stworzenie ciężarnej kobiecie jak największej możliwości, by mogła podejmować własne decyzje dotyczące jej ciąży”.

 

W 2015 roku „CPH Post” poinformował, że w Danii od 2004 roku – od kiedy wszystkie ciężarne kobiety otrzymały możliwość badania prenatalnego pozwalającego na zdiagnozowanie u dziecka zespołu Downa  – liczba aborcji u dzieci z tą wada dramatycznie wzrosła. W 2014 roku 98% kobiet, u których badania wykazały prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z trisomią 21, zdecydowało się na aborcję.

 

Badanie przeprowadzone w 2008 roku wykazało, że oszacowane w pierwszym trymestrze ciąży prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka trisomii spowodowało, że liczba urodzonych dzieci z tą wadą zmniejszyła się o połowę.

 

Rok 2016 nie różnił się niczym. Tak jak napisał Søndergaard, na świat przyszła tylko czwórka dzieci z rozpoznanym w okresie życia prenatalnego zespołem Downa oraz 20 dzieci, u których wadę genetyczną rozpoznano po urodzeniu. Według Iona Institute, który opiera się na oficjalnych krajowych statystykach, w ubiegłym roku abortowano 133 dzieci z zespołem Downa.

 

Iona Institute poinformował, że oficjalne statystyki w Danii wskazują, że w 2017 roku, 97% duńskich kobiet w ciąży mogło poddać się testom prenatalnym, a 95% z nich zdecydować się na aborcję w przypadku niepomyślnej diagnozy.

 

W Danii legalna jest aborcja na tzw. życzenie do 12. tygodnia ciąży, oraz po tym czasie jeżeli u dziecka wykryje się prawdopodobieństwo wystąpienia choroby, niepełnosprawności fizycznej lub umysłowej.

 

Źródło: www.liveaction.org

You may also like

Facebook