W Japonii ciężarna kobieta dostała reprymendę za zajście w ciążę poza „harmonogramem ciąż” firmy. Firma wprowadziła system rotacji dla pracowników chcących zawrzeć związek małżeński lub chcących mieć dziecko. W tym regionie tego typu „planowanie” nie jest niczym niezwykłym w firmach z przewagą kobiet – czytamy na portalu Genethique.
Kierownik placówki opiekuńczej dla dzieci, w której pracowała kobieta, sporządził notatkę, wskazując w niej kolejność, według której pracownicy płci żeńskiej mogą się pobrać lub zajść w ciążę. Wszyscy musieli przestrzegać tej zasady, nie mogąc „wyskoczyć” poza kolejkę. Niektórzy odkryli, że z poczęciem dziecka będą musieli poczekać nawet 8 i 9 lat, chyba że zdecydują się na bycie ukaranym „za swoje egoistyczne zachowanie” i zwolnieniem z pracy.
Na Sri Lance pracodawcy domagają się, aby kobiety używały środków antykoncepcyjnych zanim ci złożą im ofertę pracy. Na rynku pracy agencje rekrutacyjne posuwają się nawet do wymogu „zagwarantowania nie zajścia w ciążę przez trzy miesiące”. Sześć z tych agencji zostało zamkniętych przez rząd, który próbuje wykorzeniać tego typu praktyki. Jednak kobiety, które często od śmierci swoich mężów są jedynymi żywicielkami rodziny, obawiają się składania zeznań, aby nie zostały zwolnione. Badacze zauważyli, że agencje promują Depo-Provera, iniekcyjny środek antykoncepcyjny, który skuteczny jest właśnie przez trzy miesiące.
Rothna Begum, badaczka zajmująca się prawami kobiet w Human Rights’ Observatory, wyjaśnia – „Migrujący w zatoce pracownicy są przez agencje i pracodawców traktowani jak towary (…). Skoro tylko znajdą pracę «dynamika siły» pozwala na rozkwit wyzysku i przemocy”.
Źródło: www.genethique.org