Belgia – refundowane mrożenie jajeczek i plemników udostępnione dla szerszej grupy pacjentów

/Belgia – refundowane mrożenie jajeczek i plemników udostępnione dla szerszej grupy pacjentów

Belgia – refundowane mrożenie jajeczek i plemników udostępnione dla szerszej grupy pacjentów

Mrożenie żeńskich i męskich gamet rozrodczych od zeszłego roku było refundowana w Belgii tylko dla pacjentów z chorobą nowotworową, poddanych intensywnemu leczeniu, które mogłoby obniżyć ich płodność. Niedawno minister zdrowia publicznego Maggie De Block ogłosiła, że możliwość refundowanego mrożenia jajeczek i plemników będą miały również inne grupy pacjentów, mianowicie „kobiety z tzw. guzami granicznymi jajnika oraz pacjenci, którzy muszą przejść przez przeszczep komórek macierzystych po rzadkich nienowotworowych chorobach krwi”.

 

Maggie De Block wyjaśniła swoją decyzję tym, że „pacjenci w 100% muszą skupić się na swoim wyzdrowieniu, aby po leczeniu mogli realizować swoje dziecięce marzenia”.

 

Koszty takiego procesu są bardzo wysokie i wynoszą 1300 euro za kriokonserwację plemników i do 3400 euro na zamrożenie komórek jajowych. Od połowy kwietnia 2017 r. do połowy stycznia 2018 r. swoje gamety zamroziło w celach reprodukcyjnych 303 pacjentów chorych na raka, tj. 209 mężczyzn i 94 kobiety, w tym 30 poniżej 16 lat.

 

W Belgii krioprezerwacja gamet dostępna jest w 18 ośrodkach medycyny reprodukcyjnej. 17 z nich podpisało umowę z Belgian National Institute for Health and Disability Insurance. Wspomniane grupy pacjentów mogą odwiedzać te ośrodki, aby mrozić swoje gamety nie ponosząc za to kosztów.

 

Źródło: www.genethique.org

By | 2018-04-18T10:41:21+02:00 środa, 18 kwietnia 2018|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook