Wielka Brytania – implanty antykoncepcyjne dystrybuowane 12-letnim dziewczynkom

by FUNDACJA JZN
W latach 2015/16 i 2016/17 brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (ang. National Health Service, NHS) rozdała w szkołach implanty antykoncepcyjne ponad 10 tys. dziewcząt poniżej 16. roku życia, wśród których było 39 dziewcząt w wieku 12 lat i młodszych. Liczby te nie uwzględniają uczennic, które nie posiadają numeru NHS (nie mają swojego lekarza prowadzącego), a zatem prawdopodobnie rzeczywiste liczby są jeszcze wyższe. Implanty antykoncepcyjne wszczepiane są pod skórę ramienia i uwalniają stałą ilość hormonów z grupy progestagenów w celu zahamowania owulacji. Są one skuteczne przez okres do trzech lat i według urzędników brytyjskiej służby zdrowia odgrywają „kluczową rolę” w zmniejszaniu wysokiego wskaźnika ciąż u nastolatek w Wielkiej Brytanii.

 

Krytycy tego rozwiązania zaznaczają, że działania te można postrzegać jako zaproszenie dziewcząt do wchodzenia w relacje seksualne bez wiedzy rodziców w wieku, w którym są one jeszcze nielegalne (przed ukończeniem 16. roku życia). „Rząd musi zdawać sobie sprawę z tego, że nieodpowiedzialne podejście do seksu nieletnich naraża dzieci i młodzież na ryzyko wykorzystania seksualnego” – przestrzega Mark Bhagwandin z organizacji antyaborcyjnej Life. Co więcej, rodzice uczennic, które otrzymały implanty, nie są o tym informowani ze względu na obowiązek zachowania poufności danych pacjentów.

 

Cała inicjatywa NHS kosztowała około miliona funtów w ciągu ostatnich dwóch lat. Dane Narodowej Służby Zdrowia wskazują, że liczba nieletnich dziewcząt, którym wszczepiono implant wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu dziesięciu lat: było to 4676 dziewcząt poniżej 16. roku życia w latach 2016-17 w porównaniu do 1400 w latach 2006-2007. Tymczasem stosowanie implantu, poza zagrożeniami wspomnianymi powyżej, wiążą się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, takich jak wahania nastroju, długotrwałe krwawienie, bóle głowy i przyrost masy ciała.

 

Wielka Brytania ma jeden z najwyższych w zachodniej Europie wskaźników nastoletnich ciąż. Dane z sierpnia 2017 r. wskazują, że 5,4% wszystkich urodzin było wynikiem ciąż matek w wieku 19 lat lub mniej w porównaniu do 1,3% w Holandii i 1,4% w Danii.

 

Katarzyna Wójcik

 

Na podstawie www.genethique.org oraz www.dailymail.co.uk

You may also like

Facebook