Abp Chaput: Paweł VI uprzedził #MeToo, antykoncepcja uprzedmiotowiła kobietę

/Abp Chaput: Paweł VI uprzedził #MeToo, antykoncepcja uprzedmiotowiła kobietę

Abp Chaput: Paweł VI uprzedził #MeToo, antykoncepcja uprzedmiotowiła kobietę

W Humanae vitae Kościół wypowiedział się przeciwko seksualnemu wykorzystywaniu kobiet zanim stało się to modne – powiedział abp Charles Chaput na rozpoczęcie amerykańskiego sympozjum z okazji 50-lecia encykliki Pawła VI o ludzkiej płodności. Arcybiskup Filadelfii zauważył, że Papież Montini przewidział zgubne skutki rewolucji seksualnej, choć prawdopodobnie nie potrafił wyobrazić sobie ich skali. Wprowadzenie antykoncepcji przyczyniło się bowiem do uprzedmiotowienia kobiety i przyzwolenia na niewierność w małżeństwie. Widać to dobrze w programach i filmach z tamtej epoki. Aż do końca lat 80-tych przypadkowy seks był postrzegany pozytywnie, jako dobra i zdrowa rozrywka. O konsekwencjach negatywnych nie wspominano. Dziś jest już inaczej. We współczesnych produkcjach więcej jest zranień i cynizmu.

 

Abp Chaput podkreślił, że to nie katolickie nauczanie, lecz mentalność antykoncepcyjna uwłacza godności kobiety, jest dla niej represyjna. Zakłada, że kobiece ciało ma funkcjonować jak męskie, a jego biologiczny rytm i płodność postrzega jako problem, przejaw słabości czy wręcz dolegliwość.

 

Przewodniczący komisji episkopatu USA ds. rodziny i świeckich przyznał, że Encyklika Humanae vitae jest postrzegana przede wszystkim jako zakaz. Zapomina się jednak, że jest ona również i przede wszystkim wielką afirmacją piękna małżeńskiej miłości.

 

Źródło: pl.radiovaticana.va

By | 2018-04-09T22:56:59+02:00 wtorek, 10 kwietnia 2018|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail