Aktorzy apelują o pomoc. Trwa remont nowej siedziby Teatru 21

by FUNDACJA JZN
Teatr 21 remontuje swoje miejsce, w którym powstanie Centrum Sztuki Włączającej. Otwarcie siedziby na warszawskiej Pradze zaplanowane jest na jesień 2020 r. Aktorzy z zespołem Downa, którzy tworzą miejsce, apelują o wsparcie.  

Pieniądze potrzebne są na kontynuowanie remontu i dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

„Bardzo długo szukaliśmy swojego miejsca w Warszawie. Chcąc, aby było ono jak najbardziej dostępne dla wszystkich osób, szukaliśmy wśród przestrzeni na parterze. W końcu znaleźliśmy – jest to były sklep wielobranżowy na warszawskiej Pradze, niedaleko pl. Hallera. Teraz musimy go wyremontować, dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i nadać mu nowe znaczenie; stworzyć ze sklepu teatr, to wyzwanie, ale nie jest to pierwsze, które podejmujemy” – napisała reżyser i prezes Fundacji Teatr 21 Justyna Sobczyk w informacji przesłanej PAP.

Centrum Sztuki Włączającej będzie „pierwszą społeczną instytucją kultury w Warszawie w całości dedykowaną sztuce osób z niepełnosprawnościami”.

Od jesieni swoje miejsce znajdą w nim spotkania z artystami, warsztaty dla rodzin i osób starszych, wykłady z zakresu studiów o niepełnosprawności i sztuce osób z niepełnosprawnościami czy wystawy artystów sztuk wizualnych. Sama przestrzeń jak i wszystkie wydarzenia będą dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Justyna Sobczyk podkreśla, że działalność teatru w tej chwili – liczne warsztaty, konferencje, spotkania, własne publikacje, obecność na festiwalach, sprawiły, że dalsza praca bez własnego miejsca nie jest już możliwa.

Stołeczny Teatr 21 to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach w Polsce (m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie) i za granicą (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg).

W 2019 r. spektakl „Rewolucja, której nie było” został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie.

Więcej informacji o zbiórce oraz planach nowej siedziby Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej, można znaleźć na stronie: www.zrzutka.pl/teatr21.

Źródło: www.e-teatr.pl

You may also like

Facebook