Analiza Europejskiego Instytutu Bioetyki dot. raportu o eutanazji w Belgii

by

W Belgii po raz siódmy opublikowano raport Komisji nadzoru i wykonania dla Izby ustawodawczej. Obejmuje on lata 2014/2015. Analiza Europejskiego Instytutu Bioetyki na temat raportu mówi: 

 

  • Od 2002 roku w Belgii uśmiercono 12,726 osób.
  • Eutanazja wzrosła o 41% w ciągu 4 lat.
  • Początkowo powodem eutanazji było głównie uogólnione lub poważne okaleczenie nowotworowe (67%).
  • Polipatologie (czyli schorzenia różnych narządów i układów które występują jednocześnie, najczęściej u osób starszych) stanowiły 9,7% eutanazji: „Były to przede wszystkim osoby starsze, które cierpiały na wielokrotne ułomności cielesne, samotność i rozpacz, o których mowa w raporcie Komisji. Na podstawie tych danych eutanazji została zgłoszona i wykonana na prawie 385 osobach”. Nie byli to ludzie śmiertelnie chorzy.
  • Ponadto raport pokazuje, że „w ciągu dwóch lat uśmiercono 124 osoby z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. Z tych 124 osób – 41 miało depresję, a 36 cierpiało na chorobę Alzheimera”.

 

Europejski Instytut Bioetyki uważa, że nadszedł czas, aby zapoznać się z „problemami związanymi z opieką i wsparciem rodzinnym i społecznym”, ponieważ „istnieje ryzyko, że eutanazja w końcu stanie się sprawnym lekarstwem na cierpienie bezbronnych ludzi”.

 

Źródło: www.genethique.org

You may also like

Facebook