Aplikacja mobilna zatwierdzona jako alternatywna metoda antykoncepcji

by

Natural Cycles to pierwsza aplikacja mobilna, która została oficjalnie zatwierdzona w Europie jako jedna z metod antykoncepcyjnych. Aplikacja ta wyznacza okres płodny i niepłodny w cyklu menstruacyjnym kobiety na podstawie pomiarów temperatury ciała przy pomocy sprzedawanego wraz z aplikacją termometru elektronicznego.

 

Aplikacja bazuje na fakcie, iż w okresie około owulacyjnym, za sprawą wydzielanego przez organizm kobiety progesteronu, temperatura jej ciała wzrasta o około 0,5°C. Natural Cycles porównuje odczyt temperatury z wcześniejszymi wynikami i na tej podstawie zaznacza dany dzień w kalendarzu kolorem zielonym, oznaczającym, że para może współżyć będąc wysoce pewnym, iż nie dojdzie do poczęcie dziecka, lub czerwonym informującym o istnieniu wysokiego  prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Aplikacja może być też przydatna dla osób starających się o dziecko – wskaże im najbardziej optymalny czas na poczęcie w ciągu cyklu. W Wielkiej Brytanii metodę tę stosuje już około 100 tysięcy kobiet.

 

Zanim na początku lutego tego roku Natural Cycles zostało zatwierdzone przez niemiecki Departament Zdrowia, szwedzka firma, która stworzyła aplikację, dostała w 2015 roku zakaz reklamowania swojego produktu na terenie Szwecji. To zmotywowało ją do zatrudnienia zespołu naukowców mających zająć się zbadaniem skuteczności stosowania tej metody ograniczania liczby poczęć. Eksperci napisali raport, w którym opisali wysoką skuteczność aplikacji. W ubiegłym roku aplikację certyfikowało Tüv Süd (firma zajmująca się badaniem i certyfikowaniem produktów zgodnie z międzynarodowymi normami i dyrektywami).

 

Dzięki dołączeniu Natural Cycles do oficjalnej listy metod antykoncepcyjnych, lekarze w całej Europie będą mogli proponować kobietom  tę aplikację jako metodę kontroli poczęć zamiast pigułek, prezerwatyw, czy wkładki wewnątrzmacicznej. Być może rejestracja tej aplikacji zapoczątkuje wśród lekarzy zmianę podejścia do naturalnych metod rozpoznawania płodności, do których należy zaliczyć opisywaną aplikację.

 

Źródło: www.engadget.com

You may also like

Facebook