Argentyna – otworzono centrum ciąży kryzysowej w slumsach

by FUNDACJA JZN
W Buenos Aires, stolicy Argentyny, otworzono centrum ciąży kryzysowej, w którym matki będą mogły otrzymać wsparcie i doradztwo w trudnej ciąży.

 

Centrum nosi nazwę „Dom Matczynego Objęcia” (ang. Home of the Motherly Embrace) i jest odpowiedzią na lipcową propozycję grupy kapłanów pracujących w najbiedniejszych dzielnicach miasta. Centrum ma pomóc kobietom w ciąży mieszkającym w slumsach w zaspokojeniu podstawowych potrzeb, takich jak elektryczność czy ciepła woda.

 

Dom Matczynego Objęcia znajduje się w dawnej katechetycznej siedzibie w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz w dzielnicy Don Orione. Będzie otwarte od 10.00 do 17.00. Od poniedziałku do piątku dyżurować w nim będą wolontariusze gotowi przyjąć kobiety w ciążach kryzysowych, a także osoby, które dokonały aborcji.

 

Kobiety, które przyjdą do centrum, będą miały zapewnioną żywność, opiekę medyczną, wsparcie psychologiczne, pomoc prawną i poradnictwo w trakcie ciąży oraz w pierwszych latach życia dziecka aż do początku edukacji szkolnej – informuje „Crux”.

 

Wolontariusze pełniący posługę w domu będą także starali się pomóc uzyskać odpowiednią pomoc rządową, dostęp do programów wspierających macierzyństwo, a w razie potrzeby wesprą w procesie adopcyjnym.

 

Koncepcja utworzenia tego rodzaju domu powstała wskutek nacisków, aby zalegalizować w Argentynie aborcję na żądanie do 14. tygodnia ciąży oraz do 9. miesiąca ciąży włącznie w przypadku: gdy dziecko poczęło się wskutek gwałtu, jeżeli lekarze stwierdzą, że życie lub zdrowie matki jest zagrożone, lub jeśli dziecko otrzyma niepomyślną diagnozę prenatalną. Chociaż senat ostatecznie odrzucił ten projekt, ostra debata wokół niego podzieliła społeczeństwo argentyńskie i pokazała potrzebę utworzenia dodatkowych możliwości pomocowych dla ciężarnych kobiet w kryzysie.

 

Inaugurująca działanie Domu Matczynego Objęcia Msza święta została odprawiona 27 sierpnia. Przewodniczył jej biskup Gustavo Carrara z Buenos Aires, a homilię wygłosił ks. Hernán Martin, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego, w której mieści się centrum.

 

Źródło: cruxnow.com

You may also like

Facebook