Gwatemalscy ustawodawcy będą debatować nad dwoma projektami ustaw dot. aborcji

by FUNDACJA JZN
Gwatemalscy ustawodawcy rozpoczęli we wtorek debatę nad dwoma projektami ustaw dot. aborcji – jedna z nich chce rozluźnienia przepisów, druga – zaostrzenia – donosi „France 24”.

 

Obecnie w Gwatemali aborcja dopuszczona legalnie jest tylko w przypadku, gdy zagrożone jest życie matki. „Zabieg” musi być przeprowadzony przez lekarza za zgodą innego lekarza. Ochronę człowieka od poczęcia gwarantuje artykuł 3 konstytucji tego kraju.

 

Proponowany przez lewicową partię opozycyjną projekt ustawy chce poszerzyć dostęp do aborcji do 12. tygodnia ciąży, legalizując ją dla nieletnich dziewcząt, których ciąża powstała w wyniku gwałtu – informuje „France 24”.

 

Drugi projekt ustawy, zaproponowany przez innego senatora opozycji, Fernando Linaresa, ma na celu zwiększenie kar za aborcję. Według „France 24” zapisy tego projektu są niejednoznaczne, szczególnie w odniesieniu do aborcji, do których dochodzi gdy ratowane jest życie matki, oraz poronień.

 

Projekt Linaresa zawiera również propozycje zmian przepisów dotyczących społeczności LGBT i definiuje rodzinę jako składającą się z ojca, matki i dzieci.

 

Niepewne jest, w jaki sposób potoczą się dyskusje nad dwoma projektami ustaw – tym bardziej, że nie mogą zostać przyjęte oba.

 

Źródło: www.france24.com

You may also like

Facebook